بهترين نوع زايمان کردن

salamatmag (3)
ب

کدام روش زایمان برای شما مناسب تر و کم درد تر است

salamatmag 3 38 300x150 بهترين نوع زايمان کردن

 

در این مقاله در سلامت مگ به بهترين نوع زايمان کردن پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

گفته اند درد زایمان یکی از سخت‌ترین و شدیدترین درد‌هایی هست که هر خانمی امکان دارد در زندگی‌اش تجربه بکند و مي‌گويند اين درد شبیه هیچ درد دیگری نمی باشد. شاید همین گفته‌هاست كه خیلی از زنان را از زایمان طبیعی منصرف کرده اند و زایمان سزارین را به پرطرفدارترين روش زايمان در ايران تبديل میکند

 

اما متخصصان گفته اند، سزارين برخلاف تصور مادران، زايماني بدون درد نبوده است و جراحي سختي كه روي بدن مادر انجام شده است، مي‌تواند اين اتفاق شيرين را با دردي چند روزه و گاه غيرقابل تحمل همراه بکند هر شيوه زايمان براي فرد خاصي مناسب هست و اگر مادران بنا به شرايط جسمي و رواني خود سراغ روشي درستی بروند، زايماني لذت‌بخش‌تر را تجربه کرده اند.

 

 

بدون درد با تزریق دارو

 

یکی از رایج ترین‌ روش‌های زایمان بدون درد تزریق دارو ها می باشد. وقتی که دهانه رحم ۵ سانتی‌متر باز خواهد شد می‌توان از داروهای تزریقی مثل پتدین استفاده بکنیم. در این روش درد حین زایمان طبیعی به‌شدت کم میشود و مادر می‌تواند حین انقباضات استراحت داشته است. در اصل پیش از آنکه فشار وارد میکنند به نوزاد شروع شود باید این دارو تزریق بشود.

 

 

چه شرايطي دارد

 

تقریبا همه مادران خواهند توانست از این روش استفاده بکنند مگر آنکه حساسیتی به پتدین داشته اند. نکته مهم آن می باشد که استفاده از این روش می‌تواند روند زایمان را کند کرده و مادر را خواب‌آلود بکند.

 

 

طبيعي با بی‌حسی اپیدورال

 

این روش مثل روش بی‌حسی اپیدورال در زایمان سزارین بوده است. در این روش از نقطه خاص روی کمر بیمار سوزن باریکی رد خواهد شد و یک لوله پلاستیکی نازک از راه این سوزن داخل مهره‌های کمری جاگذاری شده اند و کم کم داروهای بی‌دردی از این لوله تزریق خواهد شد. اصولا این کار زمانی انجام خواهد شد که دهانه رحم ۴ تا ۵ سانتی‌متر باز شده است.

 

salamatmag 1 63 300x131 بهترين نوع زايمان کردن

 

بی‌حسی اپیدورال بی‌دردی نسبتا خوبی ایجاد خواهد شد اما در مرحله آخر زایمانی و زمانی که دهانه رحم ۱۰ سانتی‌متر باز میشود و سر جنین باید کانال زایمانی را طی بکند کمک‌های ارادی مادر بسیار کمک کننده می باشد. در خانم‌هایی که بی‌حسی اپیدورال داشته اند به علت آنکه پایین تنه‌شان بی‌حس هست نمی‌توانند فشاری وارد بکنند در نتیجه خروج جنین با تاخیر انجام خواهد شد و پزشک گاهی نیاز به استفاده از وکیوم داشته است

 

با بيان اينكه در كشورهاي غربي به ویژه كشورهاي اروپايي مثل هلند، اتريش و انگلستان از اين روش استفاده خواهد شد، گفت: مادراني كه تجربه استفاده از اين تكنيك‌ها را داشته اند عمدتا رضايت خیلی زيادي از زايمان طبیعی داشته اند و نوزادان آنها نسبت به نوزادان سزاريني آرام‌تر بوده و بي‌قراري كم‌تري داشته اند.

 

در نتیجه زايمان فيزيولوژيك زايمان‌هاي بدون درد با دارو، نظیر بي‌حسي اپيدورال يا اسپينال زايمان طبيعي و بدون درد را براي مادر فراهم خواهند ساخت.

اين زايمان با تزريق داروي بي‌حسي در ستون مهره‌ها صورت گرفته است كه در بيمار بي‌دردي كاملي را به وجود می اورد.

وي با بيان اينكه زايمان با بی حسی اپیدورال امکان دارد عوارضي هم در پي داشته باشد، می گوید: سردرد، افت فشار خون و برخی از آسيب‌هاي موقتي در ناحيه اندام‌هاي تحتاني از عوارض اين نوع زايمان هست كه قابل برگشت بوده و به هيچ وجه نگران‌كننده نمی باشد.

 

وي ادامه میدهد که: عارضه ديگري كه اين زايمان دارد اين می باشد كه چون مادر احساس فشار و درد نداشته است معمولاً مرحله دوم زايمان طولاني خواهد شد.

رييس انجمن مامايي ايران اظهار میکند: مستندات مبتنی بر شواهد علمی و متخصصين خانوم ها و مامايي عمل سزارين انتخابی را به شدت نهي میکنند و معتقدند تنها در مواردي كه جان مادر يا نوزاد در خطر هست بايد براي سزارين اقدام کرده اند چون عوارض متعددي با سزارين انتخابي در بيمار و نوزاد وی به وجود خواهد امد.

 

سزارين انتخابي كه در آن از پیش از زمان تولد نوزاد بدون علت علمي و تنها به خواسته مادر یا پزشک و ماما تعيين شده می باشد عوارضي مانند نارسي نوزاد را در پي خواهد داشت.

 

salamatmag 2 48 300x120 بهترين نوع زايمان کردن

 

وي درباره ی استقبال مردم از زايمان بدون درد و زايمان فيزيولوژيك، می گوید: خانواده‌ها به خوبي ازمزایای زایمان طبیعی اگاه می باشند، اما متاسفانه چون زايمان بدون درد و زايمان فيزيولوژيك نيازمند حضور نفر به نفر يك ماما به ازاي يك مادر باردار هست و بیشتر بيمارستان‌ها اين امكانات را نداشته اند، دسترسی مادران به این مراکز محدود هست

 

زایمان طبیعی یکی از اولین و بی دردسر ترین راه های زایمان از قبل تا کنون هست که تجارب خیلی برای مادران در این زمینه دارد و نیز این روش برای فرزند و مادر، بسیار کم خطرتر هست. در این مقاله از روش های زایمان بدون درد را آماده میکنیم. با ما همراه باشید.

 

در زایمان طبیعی جنین به صورت کامل رشد خواهد کرد و مشکلات تنفسی برای او به وجود نخواهد امد. در واقع جنین در زمان تولد به علت فشار هایی که به سر و قفسه سینه او وارد خواهد شد، وارد مرحله ای از رشد شده است که شش ها و ریه های او به صورت کامل پاکسازی شده اند و در واقع به وسیله ی فشار وارده از رحم تکامل میکند.

 

و نیز موادی که در رحم مادر وجود داشته است و نوزاد در زمان تولد برای بیرون آمدن باکتری های محافظت کننده را بر خواهد داشت، وارد روده نوزاد شده است  و سیستم ایمنی را شکل خواهد داد. این مواد در واقع نوعی ماده محافظت کننده و ضد عفونی کننده برای نوزاد به حساب می اید که اورا از ابتلا به برخی بیماری های احتمالی حفظ خواهد کرد

 

برخی از خانوم ها می خواهند در طول زایمان ایستاده بوده باشند یا کمی تکان و حرکت داشته باشند و بعضی دیگر دوست دارند دراز کشیده یا حتی نشسته باشند. اما مهم ترین اصل این هست که پوزیشن ها و اختیارات مختلف را امتحان بکنید. بعضی از خانوم ها که به خاطر ترس از حرکت کردن هنگام زایمان تنها اصرار به یک نوع پوزیشن خاص داشته اند موجب زیادتر شدن دردها خواهند شد. اگر احساس کردید با یک پوزیشن راحت نمی باشند باید سریع آن را عوض بکنید تا بهترین تکنیک و روش را برای خود پیدا بکنید.