با انواع دردهای دوران بارداری بیش تر آشنا شوید

salamatmag (3)
ب

درد های خطرناک دوران بارداری

salamatmag 3 60 300x150 با انواع دردهای دوران بارداری بیش تر آشنا شوید

 

در این مقاله در سلامت مگ با انواع دردهای دوران بارداری بیش تر آشنا شوید می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بعضی از دردها در دوران حاملگی شبیه درد زایمان می باشند اما دلیل نمی شود شما آنان را درد زایمان تلقی بکنید!

 

 

اتلاق کلمه درد کذب به درد زایمان شاید چندان جالب نیست و به همین دلیل پزشکان ترجیح می‌دهند این انقباضات را انقباضات قبل از زایمان بگویند به این معنا که می‌تواند توجه مادر باردار را جلب بکند تا خود را برای درد زایمان واقعی آماده بکند. در مطلب پیش درباره تعریف دردهای کاذب بارداری مطالبی را گفتیم. در این مطلب به موارد دیگر اشاره خواهیم کرد.

 

 

عضلاتی که کش می‌آیند

 

رباط‌های نگهدارنده رحم در ماه‌های پایانی دچار بیشترین کشیدگی شده اند و همین درد خفیف، ناگهانی و تیز و مستمری را در هر دو طرف قسمت تحتانی شکم یا به صورت عمقی در کشاله ران ایجاد خواهد شد. این درد مثل فرو رفتن یک شی تیز به بدن به ویژه هنگام تغییر وضعیت مثل بلند شدن یا حتی سرفه کردن تعبیر خواهد شد. دردهایی که مادر باردار در کشاله ران خود احساس می کند می‌تواند به دلیل شلی مفاصل لگن هم بوده باشد که کشاله ران را دردناک می‌کند. این دردها با برخی مراقبت‌ها به شدت کم خواهد شد.

 

 

خونریزی را جدی بگیرید

 

بعضی وقت ها ترشحات خونی اتفاق می‌افتد که می‌تواند نشانه شروع زایمان بوده باشد اما همیشه این طور نیست. در طول دوره بارداری یک توده موکوسی در دهانه رحم قرار گرفته است که با شروع زایمان این توده موکوس از بدن خارج خواهد شد که گاهی اوقات می‌تواند کمی خونی بوده باشد با آزاد شدن این ماده می‌توان انتظار داشت زایمان در چند روز آینده اتفاق افتاده باشد. هر چند این خونریزی می‌تواند در اثر داشتن رابطه جنسی با همسر یا حتی پاره شدن خود به خود بعضی مویرگ‌های ریز هم اتفاق افتاده باشد ولی گاهی اوقات خونریزی بیشتر از معمول هست. باید بدانید که هر نوع خونریزی در دوران بارداری می‌تواند غیرطبیعی و خطرناک بوده باشد. در نتیجه هر زمان در طول حاملگی دچار خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه بکنید.

 

salamatmag 2 61 300x150 با انواع دردهای دوران بارداری بیش تر آشنا شوید

 

این علائم اشتباه را هم در نظر داشته باشید

 

گاهی انقباض‌های‌تان نامنظم است و زمانی که راه می‌روید یا دراز کشیده اید از بین می‌رود، یعنی درد واقعی نیست در تعداد و تدام دچار افزایش نشده است. این اتفاق در اثر کم آبی یا کار زیاد ممکن هست ایجاد شود که با خوردن آب یا مایعات مختلف برطرف خواهد شد. اگر زمانی که تغییر وضعیت می‌دهید یا دو لیوان ماالشعیر می‌خوری، انقباض‌های شما کاملا فروکش خواهد کرد این می‌تواند علامت عفونت ادراری نیز باشد. اگر درد شما بیشتر در قسمت پایین شکم یا پشت هست تا پایین کمرتان این می‌تواند علامت عفونت ادرار می باشد. از آنجا که انحراف مهره‌های کمر در ماه‌های آخر بارداری به شدت کاهش یافته است می‌تواند باعث کمردرد بشود که بیشتر زمان راه رفتن اتفاق می‌افتد،‌ این درد کمر را با درد زایمان اشتباه نگیرید. دردهای کاذب زمانی که بسیار تکرار بشوند می‌توانند پیش آگهی زایمان طبیعی باشند و بنابراین باید به پزشک مراجعه بکنند این دردها زمانی آنقدر زیاد و به هم پیوسته می‌شوند که فرد را به سمت زایمان پیش خواهد برد.

 

شاید برای شما مخاطبین عزیز سوال پیش آمده باشد که زنان در دوران بارداری باید از چه مواد غذایی استفاده کنند شما مخاطبین عزیز می توانید با مراجعه به پست زنان در دوران بارداری چه خوراکی هایی باید بخورند اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

ترشحات واژن را اشتباه نکنید

 

بعضی وقت ها زایمان بدون درد بوده و با آبریزش اتفاق خواهد افتاد اما ممکن است با ترشح واژن اشتباه گرفته ب‌شود. در طول بارداری خانم‌ها به طور کلی ترشحات آبکی دارند که مشکل ساز نخواهد بود و با استفاده از محلول سرکه و آب برطرف می‌شود. ترشح‌هایی که مربوط به کیسه آب می باشند رقیق و آبکی هست و رنگ آن هم ممکن هست بی‌رنگ یا زرد کهربایی باشد. اما ترشحات واژنی حالت لزج و چسبنده دارند. هرچند باز هم تشخیص آن به عهده پزشک می باشد

 

 

رحم در دوران بارداری چه مقدار رشد می کند

 

دامنه رشد رحم با وزن ۷۰ گرم و در فضای حفره مثلا با حجم ۱ میلی لیتر تا افزایش وزنی بیش از ۱۰۰۰ گرم و فضای مایعی در حدود ۲۰ لیتر ادامه داشته است. شکل رحم نیز در طول بارداری از شکل اصلی خود که مثل گلابی می باشد به فرم گرد در می آید و در اوایل سه ماهه سوم بارداری به شکل کروی هست. با طی کردن کامل دوران بارداری رحم به شکل بیضی خواهد شد. در هفته های ۱۲ تا ۱۴ بارداری ظاهر شکم خانم های باردار، وضعیت بارداری آن ها را نشان می دهد. بعد از هفته بیستم بارداری، ظاهر خانم های باردار بسیار مشخص هست.

 

 

اندازه طبیعی رحم

 

اندازه رحم از فردی به فرد دیگر فرق دارد اما محدوده ای مشخص برای اندازه رحم وجود دارد. در هنگام تولد اندازه رحم بسیار کوچک می باشد؛ تقریبا اندازه شست یک انسان بالغ. خانمی که اصلا باردار نشده است نیز رحم کوچک تری از خانمی دارد که باردار شده است. در بیشتر موارد، وزن رحم حداقل ۳۰ گرم و حداکثر ۱۰۰ گرم هست

 

salamatmag 1 68 300x150 با انواع دردهای دوران بارداری بیش تر آشنا شوید

 

رحم شما در سه ماهه دوم بارداری

 

در این زمان رحم در حال رشد می باشد. در این زمان اندازه رحم به اندازه یک پاپایا یا خربزه درختی شده است.

 

در این مرحله، رحم رشد کرده می باشد و نمی تواند در منطقه لگن قرار بگیرد در نتیجه در حدفاصل بین سینه ها و ناف قرار خواهد گرفت.

 

رحم در حال رشد شروع به وارد کردن فشار به اندام های دیگر کرده و اندام های داخلی را از جای اصلی خود جابجا خواهد کرد.

 

در اثر فشار وارده از طرف رحم به اندام های داخلی، در عضلات و رباط های اطراف شکم فشار حس خواهید کرد. در این زمان درد شروع می شود و احساس ناراحتی می کنید.

 

ناراحت نباشید. این مسئله بخشی از بارداری است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

در بعضی از موارد، با افزایش فشار رحم به اندام های دیگر مثل ناف، در ناف برآمدگی مشاهده خواهید کرد.

 

در حد فاصل هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری، پزشک فاصله بین بالاترین قسمت رحم و استخوان شرمگاهی را اندازه گیری کرده است. این اندازه گیری به پزشک کمک می کند تعداد هفته بارداری شما را تشخیص بدهد. به عنوان مثال اگر اندازه ۳۰ سانتی متر باشد، به معنی هفته ۳۰ بارداری هست.

 

اگر برای بار اول باردار شده اید، نتایج متفاوت است و ممکن هست این اندازه بزرگتر نیز باشد.

 

اندازه گیری این عدد و اندازه رحم به پزشک کمک می کند بر مراحل بارداری نظارت بکند. اگر اندازه رحم خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد، مشکلی در بارداری به وجود می اید. در این شرایط، پزشک آزمایشاتی بر روی شما انجام می دهد و راه درمان را تعیین خواهد کرد.