اعتياد جنسی چيست و راه درمان آن

salamatmag (3)
ب

راه های تشخیص داشتن اعتیاد جنسی

salamatmag 3 1 300x150 اعتياد جنسی چيست و راه درمان آن

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه اعتياد جنسی چيست و راه درمان آن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

اعتیاد جنسی اشخاص متاهل و روشهای درمان انها

 

چه تفاوتی بین فردی كه از لحاظ جنسی معتاد هست با فردی كه از لحاظ جنسی بسیار فعال هست وجود داشته است:

شخصی كه از لحاظ جنسی بسیار فعال بوده است با داشتن رابطه جنسی راضی خواهند شد. در واقع این رابطه برای او جایگزین چیز دیگری نداشته است. زمانی كه همسر او به او خواهد گقت” نه ” برای آنها به این مفهوم نبوده است كه كاملاً از طرف همسرشان رد میشود.

و باعث نخواهد شد كه آنها خانه را ترك می گویند و دست به اعمال دیگری میزنند. اگر شما چنین رفتارهایی از خود نشان داده اید، امکان دارد از لحاظ جنسی معتاد بوده باشد.

آیا امکان دارد شخصی به خود ارضایی یا استمنا معتاد باشد؟

بله، این یكی از اصلی ترین شكلهای اعتیاد جنسی هست. این اعتیاد تقریباً اولین رفتار جنسی ما می باشد كه به طور مرتب تكرار خواهد شد. و از جایی شروع ش ده است، كه شخص به سن بلوغ میرسد از لحاظ جنسی در فشار قرار گرفته است و بر خلاف بقیه خصوصیات اكتسابی تا مدت زیادی فعال بوده اند.

هرزه نگاری ( پورنوگرافی) چه نقشی در اعتیاد جنسی داشته است؟

برای بیشتر معتادین جنسی تركیبی از پورنوگرافی و خود ارضایی اساس اعتیاد آنها را تشكیل داده اند. خیلی از معتادین برای آزادی از این تركیب با مشكلات بزرگی روبرو میشوند. پورنوگرافی به همراه تخیلات دنیایی غیر واقعی برای شخص معتاد به وجود امده است كه در سرتاسر دوران نوجوانی و بقیه مراحل رشد همراه او خواهد ماند

 

 

مشخصه‌های فرد معتاد به روابط جنسی

 

خودارضایی، آزار جنسی و تجاوز جنسی دیگران، وجود شریک‌های جنسی متعدد، انتقام مداوم از عکس ها، مجلات و فیلم‌های مبتذل، شهوت جنسی مفرط، کم شدن ارزش‌های معنوی و نقض مداوم سیستم ارزشی شخص، ارضای جنسی از طریق مشاهده بقیه افراد، تداوم به ارتباط جنسی بسیار زیاد بدون توجه به عوامل منفیش آن اعم از مشکلات مالی، به خطر افتادن سلامتی و از هم گسیختگی خانوادگی از مشخصه‌های مشهور این مشکل هست.

 

 

مراحل اعتیاد جنسی

 

مرحله هایی که فرد به روابط جنسی معتاد می باشد یا به عبارتی اشخاص در روابط جنسی در وجود او رشد کرده است را در چهار بخش می‌توان مورد برسی قرار داد:

 

اشتغال فکری زیاد: تفکرات، تجسمات و خیالبافی‌های پیوسته به ویژه موقعیت‌ها، منظره‌ها و فعالیت‌های جنسی.

اولویت بخشیدن: در الویت قرار دادن یک فعالیت یا موقعیت جنسی که به شکل الگو و رفتار کلیشه‌ای در امده است.

وسواس: اقدام به فعالیت و موقعیت جنسی که در اولویت قرار داشته است بدون توجه به عواقب منفی آن و عدم علاقه  به متوقف ساختن انها.

احساس پشیمانی: احساس گناه و خجالت بر سر ناتوانی در کنترل رفتار خویش.

 

salamatmag 1 3 300x150 اعتياد جنسی چيست و راه درمان آن

 

حتما تا به حال برای شما هم این سوال پیش آمده است که آیا در دوران حاملگی می توان رابطه جنسی داشت شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست رابطه جنسی در دوران حاملگی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

آگاهی از اعتیاد جنسی

 

در اینجا با خصوصیت اعتیاد جنسی آشنا شده ایم. به طور اساسی نواقص رفتاری و اخلاقی در هر شخص به صورت زنجیره‌ای به یکدیگر متصل بوده اند. وقتی یکی از نواقص انسان به طور مداوم در امده است، نقص‌های دیگر به طور خودکار بروز خواهند کرد. در اعتیاد جنسی که از نواقص رفتاری به حساب می اید نیز رفتارهای جنسی دیگر تقویت شده است به عبارتی فرد معتاد از یک نوع رفتار به نوعی دیگر گرایش پیدا خواهد کرد. پژوهش ها نشان میدهد که در بیشتر موارد، رفتار جنسی با رفتارهای به وجود امدن از دیگر نوع اعتیاد، مرتبط هست مانند اعتیاد به خوردن، کار، مصرف مواد مخدر و…

اعتیاد جنسی شامل یک سری اختصاصات هست مثل اشتغال فکری و وسواس فکری. یعنی شخص به صورت دایمی در رابطه با موقعیت‌ها و حوادث جنسی دچار اشتغال ذهنی هست و همین متمرکز بودن مداوم او به مسائل جنسی موجب میشود سطح بالای تحریک‌پذیری جنسی در او بشود

 

در هر حالت برای معتادان جنسی تجربه‌ی اعتیاد به وسیله ی یک چرخه‌ی چهار مرحله‌ای رشد کرده اند که با هر دور تکرار آن زیاد تر خواهد شد:

مشغولیت ذهنی: ذهن معتاد اصولا” لبریز از افکار جنسی بوده است. این حالت ذهنی باعث تلاش وسواسی برای تحریک جنسی شده است.

آداب و عادت سازی : همان روال کار همیشگی هر معتاد می باشد که منتهی به رفتار جنسی شده است. آداب عمل معتاد باعث تشدید مشغولیت ذهنی میشود و باعث بیداری و تحریک جنسی شده است.

 

 

رفتار جنسی وسواس گونه : انجام دادن فعل جنسی، که غرض نهایی مشغولیت ذهنی و آداب سازی‌ها بوده هست برای معتاد قابل کنترل یا توقف نخواهد بود .

یأس و ملالت : احساس شدید نا امیدی که معتاد در رابطه با رفتار و عجز و ناتوانی خود داشته است.

احساس درد و رنجی که معتاد در اخر هر دور از چرخه‌ی اعتیاد متحمل شده اند، امکان دارد با مشغولیت ذهنی دوباره که چرخه‌ی اعتیاد را از نو به کار انداخته است، تسکین یافته یا فراموش شده است.

می توان گفت ، مشکل اساسی این هست که شخص این برداشت را دارد که خیلی با مردم عادی متفاوت نبوده است ؛چون معتادان نخواهند دانست بر یک دسته از رفتارها ثابت قدم بوده اند پس گمان کرده اند که چون رفتارشان همیشگی نبوده است قادر به کنترل خود می باشد و این‌کار اثر بدی بر زندگی‌آنها نخواهد گذاشت.

این افراد بیشتر دارای سیکل زیاده‌روی جنسی دوره ای (موقعیتی) همراه با وقفه هفتگی وماهیانه می باشند مانند در شهر خود زندگی ظاهرا« طبیعی» داشته است اما دنیایی پنهان برای خود ساخته اند. این اشخاص با خود زیادعهد و قرار بسته اند اما دست از این‌کار نکشیده اند، چون اصلاً ندانسته اند . به شکلی می توان بگوییم اعتیاد دغدغه‌ی محوری زندگی معتاد بوده باشد.

یکی از ابزارهای مورد استفاده در این حیطه اینترنت هست زیرا در اعتیاد جنسی مجازی فرد در یک محیط کاملا ایزوله (بدون احتمال دستگیری ومشکلات قانونی)در گیر هست و از سویی دیگر تنوع بسیار زیاد انتخاب ها هم از نظر نوع ،هم مکان وهم زمان وجود خواهد داشت .

بسیاری از اشخاصی که به علت گوناگون در برقراری ارتباط سالم مشکل داشته اند با استفاده از این نوع رویا پردازی ها ساعت ها خود را ارضاء خواهند کرد. به دلیل همین عوامل سرعت رشد اعتیاد جنسی به اینترنت بسیار زیاد بوده است . افراد وقت زیادی را صرف اینترنت خواهند کرد و دچار مشکلات مرتبط شده اند.