اصلی ترین علل بی خوابی های شبانه چیست ؟

salamatmag–
ب

ممکن است بی خوابی نشانه بیماری باشد ؟

salamatmag  300x150 اصلی ترین علل بی خوابی های شبانه چیست ؟

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اصلی ترین علل بی خوابی های شبانه چیست ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

بی خوابی عوارض ناگهانی و غیرقابل جبرانی برایتان خواهد داشت که مانند سکته مغزی ،بیماریهای قلبی، دیابت و حتی مرگ نیز ممکن است باشد.

 

افراد مبتلا به بی خوابی دارای چه علائمی هستند

 

– به سختی خواب می روند.

 

– در طول شب مکررا بیدار می شوند و به سختی دوباره به خواب می روند.

 

– صبح خیلی زود از خواب بیدار می شوند.

 

– هنگامی که از خواب بیدار می شوند، احساس خستگی می کنند.

 

– در طول روز خواب آلوده و یا خسته هستند.

 

– زودرنج و اخمو هستند.

 

– مشکل در تمرکز ذهنی و حافظه دارند.

انواع بی خوابی

 

بی خوابی اولیه با دیگر مشکلات سلامتی مرتبط نیست.

 

بی خوابی ثانویه از بیمای هایی نظیر: آسم، افسردگی، آرتروز، سرطان و یا سوزش سردل، درد و عوارض داروهای مورد مصرف و یا نوشیدن الکل نشات می گیرد.

 

 

salamatmag 1 10 300x150 اصلی ترین علل بی خوابی های شبانه چیست ؟

مضررات کم خوابی و بی خوابی

سکته مغزی

ممکن است یکی دو ساعت کمتر خیلی مضر و مخرب به نظر نرسد، ولی باید گفت که همین یکی دو ساعت بسیار خطر آفرین است. مطابق یافته‌های پژوهشگران افرادی که کمتر از ۶ ساعت در شب می‌خوابند چهار برابر بیشتر از دیگران در معرض سکته مغزی قرار خواهند داشت.

 

آلزایمر

مغز افرادی که بی خواب دارند زودتر از دیگران توانایی به خاطر آوردن رویدادها و خاطرات را از دست می دهند.  مجله سلامت نیویورک دیلی نیوز گزارش کرده است که پروتئینی که وجودش می تواند باعث مبتلا شدن به بیماری آلزایمر شود، با به موقع و کافی خوابیدن در شب از بدن دغع می شود اما کسانی که خواب شان نظم ندارد و کافی نیست، این پروتئین در بدنشان انباشته می شود و زودتر از دیگران در خطر ابتلا آلزایمر قرار می گیرند.

 

از نگاه محققان حتی اگر یک شب کم بخوابید، سطح این پروتئین در بدنتان بالاتر می رود و هرچه بی خوابی هایتان بیشتر شود، میزان آن هم بیشتر و خطرسازتر می شود. آمار ابتلا به آلزایمر در جهان هر روز افزایش می یابد و محققان به دنبال پیدا کردن دلایل این موضوع، کشف کرده اند که بی خوابی در ایجاد چنین بیماری ای می تواند تاثیرگذار باشد.

چاقی

خواب کمتر از ۶ ساعت در شب احتمال ابتلا به چاقی را ۳۰ درصد در افراد بالا میبرد. باور نکردنی است، اما مطالعه‌‌ای در این زمینه نشان می‌دهد خانم‌هایی که فقط یک شب را کمتر از پنج ساعت بخوابند، روز بعد ۳۲۹ کالری بیشتر از حد عادی ‌غذا می‌خورند.

 

دی.‌ان.‌ای

کم‌خوابی عملکرد ۷۰۰ ژن را در بدن شما را تغییر می دهد. مطمئنا در پایان جمله قبل دوباره به عدد ۷۰۰ نگاه کرده‌اید جالب ‌تر این‌که در میان این ژن‌ها می‌توان ژن‌های مسئول پاسخ به استرس، دستگاه ایمنی و حتی سوخت‌ وساز بدن را نیز نام برد.

 

قلب

اگر کم ‌خوابی ‌تان مزمن شد، ‌یعنی مدت زیادی است که کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابید،‌ هرطور شده باید به این وضع را تمام کنید و به حالت عادی برگردید. پژوهشگران می‌گویند چنین شرایطیی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا حتی مرگ ناشی از آن را به میزان ۴۸ درصد افزایش خواهد داد؛ به عبارت دیگر ۵‌/‌۱ برابر دیگر افراد در معرض این خطر خواهید بود.

 

پوست

اگر نمی‌خواهید پوستتان خیلی زود پیر و چروکیده شود، حتما کافی بخوابید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که کم می‌خوابند پوست‌شان بسیار سریع‌تر از دیگران پیر و چروک می‌شود.

 

فشار خون بالا

فشار خون بالا ما در اکثر بیماری‌ها و عوارض خطرناک است و جالب است بدانید که خواب کمتر از ۶ ساعت در شب ابتلا به این عارضه مهلک را تا ۲۰ درصد بالا خواهد برد. به عبارت دیگر، کم‌خوابی از این طریق علاوه بر تاثیرات مستقیم،‌ سلامت بخش‌های دیگر بدنمان را غیرمستقیم نیز در معرض خطر قرار خواهد داد.

 

دستگاه ایمنی

شاید باورش خیلی سخت باشد که خواب کم حتی سبب سرماخوردگی می شود. مطابق پژوهش‌ها، افرادی که کمتر از ۷ ساعت در شب می‌خوابند، نزدیک به سه برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌هایی از این قبیل قرار دارند.

 

سرطان می گیرید

محققان می گویند بی خوابی نه تنها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، بلکه مجال رشد سلول های سرطانی را هم بیشتر می کند. از نظر محققان بی خوابی برای بیماران سرطانی سم محسوب می شود و سبب سرعت گرفتن رشد سلولهای سرطانی در بدنشان می شود. اما آنها ادعا می کنند که خواب کافی می تواند یکی از درمان های کمکی برای این بیماران باشد و باعث بهبودشان شود. به نوشته تلگراف، مردان بی خواب ۲ برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و زنانی که کمتر از شش ساعت می خوابند هم به احتمال ۶۲ درصد بیشتر از دیگران به سرطان سینه دچار خواهند شد.

دیابت

اگر به اندازه مناسب نخوابید و البته اگر خواب کم‌ مان عمیق هم نباشد،‌ دستی‌دستی خودمان را در معرض دیابت قرار می دهیم. دانشمندان می‌گویند خواب کمتر از ۸ ساعت و سبک براحتی حساسیت بدن به انسولین را کاهش می‌دهد و بتدریج سبب ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود.

مرگ ‌و میر

مطابق یافته‌های حاصل از مطالعات جامعی که روی پژوهش‌های موردی زیادی صورت گرفته، ۶ ساعت خواب شبانه یا کمتر از آن ممکن است خطر مرگ ناشی از هر عاملی را تا ۲۶ درصد بالا ببرد؛ به زبان ساده‌تر،‌ هر فردی که شبی ۶ ساعت یا کمتر بخوابد، در کل ۲۶ درصد بیش از دیگران در معرض خطر مرگ قرار خواهد گرفت.

 

علت اصلی بی خوابی

نداشتن شرایط فیزیکی مناسب برای خواب:یکی از اصلی ترین علت های بی خوابی است. به دلیل نبود شرایط مناسب در محیط خواب، فرد نمی تواند وارد مرحله اولیه خواب خود شود. محیط بیش از حد معمول گرم یا بیش از حد معمول سرد، وجود نور زیاد در محیط و سروصدا از مهم ترین عوامل فیزیکی نامناسب برای خواب فرد هستند

 

انواع بی خوابی

تاخیر در شروع خواب فرد:این افراد وقتی وارد رختخواب می شوند، بیش از نیم و گاهی بیش از ۴-۳ ساعت بیدار می مانند.

 

بیدارشدن پشت سر هم در خواب:این افراد خواب منقطع دارند و طی خواب چند بار بیدار می شوند.

 

بیداری قبل از تکمیل دوره خواب: در این حالت فرد می خوابد ولی قبل از اینکه نیازش به خواب برطرف شود، بیدار می شود و دیگر نمی تواند بخوابد.

 

رضایت نداشتن از خواب با وجود خوابیدن به مدت کافی:در این نوع بی خوابی، فرد به اندازه مناسب و کافی می خوابد ولی از خواب خود راضی نیست و در طول روز، احساس خستگی و بی حوصلگی و کسالت می کند

 

 

salamatmag 4 5 300x150 اصلی ترین علل بی خوابی های شبانه چیست ؟

راه های درمان بی خوابی

رژیم غذایی‌تان را عوض کنید

استرس‌ را از بین ببرید

مکمل مصرف کنید

از عصاره‌های گیاهی استفاده کنید

سبک زندگی‌تان را تغییر بدهید

 

در موارد خفیف، با کسب عادات خوب خوابیدن، بی خوابی شما درمان خواهد شد.

 

اگر بی خوابی منجر به خستگی و عملکرد بد فرد در طول روز شود، پزشک معالج داروهای خواب را برای او تجویز می کند.

 

این داروها سریعا عمل می کنند و کمک می کنند که در روز بعد خواب آلود نباشید.

 

از مصرف قرص های خواب آور بدون تجویز پزشک معالج خودداری کنید، زیرا ممکن است دارای عوارض جانبی خطرناکی باشد.

 

برای داشتن خوابی خوش و آرام این نکات را رعایت کنید

 

قبل از خواب دوش بگیرید. فضای حمام را با روغن رزماری، لوندر  و بابونه عطرآگین کنید. یا چند قطره از روغن رزماری در وان حمام بریزید.

به جای دیدن اخبار یا دیدن فیلم پیش از خواب کتابی که برایتان جذاب است را مطالعه کنید.

نیم ساعت قبل از خواب چای یا دمنوش‌های مفید بنوشید که باعث آرامش، شما می شود.

چشم‌هایتان را ببندید و به هیچ چیز فکر نکنید به خصوص مسائل نگران کننده و استرس زا.

چند قطره روغن لاوندر روی تشت یا بالشت بچکانید یا روی شقیقه‌هایتان ماساژ دهید.

ساعت خواب منظمی داشته باشید.

اتاق خواب تاریک، آرام و با درجه حرارت مناسب باشد. نه خیلی سرد و نه خیلی گرم.

قبل از خواب تمرین‌های ساده‌ٔ یوگا که به آرامش شما کمک می‌کند را انجام دهید.

با فاصله‌ٔ کمی از زمان خواب غذای پرچرب، شور و پرکالری نخورید.

نوشیدنی‌های کافئین‌دار را دوساعت پیش از خواب ننوشید.

تلویزیون را در اتاق خواب قرار ندهید. بگذارید بیداری شما به وسیله ساعت بیولوژیک بدن باشد.