اسپرموگرام چيست ؟ آزمایش اسپرموگرام

salamatmag (1)
ب

آزمایش اسپرموگرام چگونه انجام می شود ؟

salamatmag 1 70 300x150 اسپرموگرام چيست ؟ آزمایش اسپرموگرام

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه اسپرموگرام چيست ؟ آزمایش اسپرموگرام می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

شاید کمتر ادمی باشد که درباره اسپرموگرام یا آزمایش تجزیه منی چیزی نمیداند اصولا این آزمایش در ۲ مورد انجام شده است؛- برای تشخیص عادی یا غیرعادی بودن وضعیت باروری در همسرانی که برای فرزنددار شدن مشکل داشته و نتایج این آزمایش نشان‌دهنده مواردی هست

 

که اهمیت زیادی در تعیین قدرت باروری اقایان داشته و برخلاف اینکه عامه مردم فکر میکنند صرفا تعداد اسپرم بیانگر چگونگی باروری مرد هست، باید گفت درواقع کیفیت حرکت اسپرم و تعداد آن با شکل عادی اهمیت زیادی داشته.با جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و استاد دانشگاه، درباره این آزمایش و اهمیت آن صحبت کرده‌ایم.

اسپرموگرام چگونه طبیعی یا غیرطبیعی بودن وضعیت باروری مردان را مشخص کرده است؟

 

یکی از کاربردهای آزمایش تجزیه منی، تعیین وضعیت باروری در اقایان هست. بعلاوه این، همسرانی که برای فرزنددار شدن مشکل داشته اند و با شکایت ناباروری به پزشک مراجعه کرده اند، می‌توانند از این آزمایش برای بررسی چگونگی باروری مرد استفاده بکنند که البته به اشتباه از آن به عنوان آزمایش «تجزیه اسپرم» یاد شده است. درحالی که فقط حدود یک درصد حجم مایع منی را اسپرم‌ها تشکیل داده است و بقیه شامل موادی برای تغذیه، افزودن به قدرت باروری اسپرم و به وجود اورنده محیط مناسب برای ذخیره اسپرم می باشند.

 

 

کمی درباره آزمایش اسپرموگرام یا تجزیه منی توضیح می‌دهید

 

برخلاف تصور اکثر مردم، مایع منی را بیضه‌ها ترشح نکرده اند، بلکه ۶۰ درصد آن را پروستات و ۴۰ درصد بقیه را کیسه‌های منوی خواهند ساخت. بیضه‌ها از طریق لوله‌های اسپرم‌بر که در اصطلاح واز نامیده میشود، اسپرم را به مایع منی اضافه کرده است

 

salamatmag 2 63 300x150 اسپرموگرام چيست ؟ آزمایش اسپرموگرام

 

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد دلیل اصلی کم شدن اسپرم مردان چیست شما مخاطبین عزیز می توانید با مراجعه به پست علت کم شدن اسپرم در مردان چیست به جواب سوال خود برسید

 

نتایج عادی آزمایش اسپرم چیست

 

وقتی که پزشک به بررسی نتایج آزمون اسپرم پرداخته اند عوامل زیادی را در نظر گرفته اند. آزمایش پس از وازکتومی برای حضور اسپرم انجام شده است اما آزمایش باروری عمق تر هست. پزشک عوامل زیر را در نظر می گیرد:

 

 

شکل اسپرم

 

یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این هست که بیش از ۵۰ درصد از اسپرم ها شکل معمولی دارند. اگر در یک مرد بیش از ۵۰ درصد از اسپرم ها شکل غیر عادی دارند، باروری کم میشود. در آزمایشگاه ناهنجاری های سر، وسط یا دم اسپرم شناسایی شده است. همچنین امکان دارد اسپرم نابالغ شده باشد و قادر به تخمک گذاری نبوده است.

 

 

تحرک

 

برای نتیجه طبیعی، بیش از ۵۰ درصد از اسپرم ها باید یک ساعت پیش از انزال حرکت کرده باشند. جنبش اسپرم برای باروری مهم هست زیرا اسپرم باید به تخمک رسد. یک سیستم خودکار تحرک اسپرم را بررسی کرده ات و بین ۰ تا ۴ نمره داده اند. نمره ۰ بدین معنی هست که اسپرم در حال حرکت نیست و نمره ۳ یا ۴ نشانگر حرکت خوب می باشد.

 

سطح pH باید بین ۷٫۲ تا ۷٫۸ بوده تا نتیجه طبیعی به دست اید. pH بالاتر از ۸٫۰ نشان داده است اهدا کننده عفونت داشته است. نتیجه کمتر از ۷٫۰ نشان داده آلودگی نمونه یا انسداد مجاری انزال هست.

 

 

حجم

 

حجم اسپرم برای یک نتیجه عادی باید بیش از ۲ میلیمتر بوده باشد. حجم کم اسپرم مقدار کم اسپرم را نشان داده است. حجم مایع اضافی نیز به معنی مقدار اسپرم رقیق باشد.

 

salamatmag 3 50 300x150 اسپرموگرام چيست ؟ آزمایش اسپرموگرام

 

مایع شدن

 

باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان ببرد تا مایع منی مایع بشود. اسپرم در ابتدا غلیظ هست، توانایی آن برای مایع شدن، یا تبدیل شدن به مایع، به اسپرم کمک خواهد کرد تا حرکت بکند. اگر اسپرم در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مایع نشده باشد، باروری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

 

تعداد اسپرم

 

تعداد اسپرم در آزمایش عادی اسپرم باید بین ۲۰ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون بوده است. نتیجه به عنوان تراکم اسپرم شناخته شده. اگر این عدد کم بوده است، بارداری مشکل تر خواهد شد.

 

 

ظاهر

 

ظاهر باید سفید تا خاکستری بوده باشد. اسپرمی که رنگ قرمز قهوه ای داشته دارای خون هست در حالی که رنگ زرد می تواند نشانه زردی یا یک عارضه جانبی دارو بوده باشد

نتایج غیر طبیعی آزمایش اسپرم چه معنی دارد؟

اسپرم غیرطبیعی برای رسیدن به تخمک و نفوذ در آن مشکل خواهد داشت، در نتیجه بارداری به سختی انجام شده است. نتایج غیر عادی موارد زیر را نشان داده است:

 

 

ناباروری

 

عفونت

عدم تعادل هورمونی

بیماری، مثل دیابت (بخوانید:غذاهای مفید برای دیابت)

نقص ژن

قرار داشتن در معرض اشعه

اگر نتایج شما غیرطبیعی بوده است پزشک پیشنهاد کرده آزمایش های بیشتری انجام بدهید. این آزمایشها شامل:

 

آزمایشات ژنتیک (بخوانید:آزمایش ژنتیک پیش از بارداری چیست؟)

آزمایشات هورمون

ادرار بعد از انزال

گرفتن یک نمونه بافت از بیضه ها

تست سلول های ایمنی ضد اسپرم