چگونه اختلال های خواب را درمان کنیم

iStock-535226519-640×427
ب

آیا اختلالات خواب خطرناک است ؟

iStock 535226519 640x427 300x150 چگونه اختلال های خواب را درمان کنیم

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه چگونه اختلال های خواب را درمان کنیم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

اختلالات خواب چیست

 

اختلالات خواب به مجموعه‌ای از شرایطی گفته می‌شود که به طور مستمر مانع از خوب خوابیدن یک فرد می‌گردد. اختلالات خواب که در اثر عوامل مختلفی اعم از بیماری‌ها یا استرس زیاد ایجاد می‌شود، در این روزها به سرعت در همه جا در حال گسترش می‌باشد.

بیشتر اوقات افراد گاه و بیگاه برای خوابیدن مشکل پیدا می‌کنند که این می‌تواند به خاطر استرس، برنامه‌های کاری فشرده و سایر عوامل دیگر باشد. اما وقتی که این بی ‌خوابی ‌ها به یک امر عادی و همیشگی تبدیل شود، می‌تواند زندگی عادی هر فردی را دچار اختلال نماید و این نشانه‌ای از نوعی اختلال خواب می‌باشد.

 

 

عواملی که باعث اختلال در خواب می‌شود

 

آلرژی‌ها و مشکلات تنفسی

 

آلرژی‌ها، سرماخوردگی‌ها و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در نفس کشیدن شما در هنگام خواب شبانه شوند. ناتوانی در نفس کشیدن به صورت سالم از طریق بینی نیز می‌تواند موجب بروز اختلالات خواب شود.

 

 

تکرر ادرار

 

نوکتوریا یا همان تکرر ادرار می‌تواند شب‌ها باعث بیدار شدن شما از خواب و ایجاد اختلال در خواب شما شود. اختلالات هورمونی و بیماری‌های مجاری ادراری می‌توانند در بروز این عارضه نقش داشته باشند. به خاطر داشته باشید که اگر تکرر ادرار شما همراه با خونریزی یا درد باشد، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

دردهای مزمن

 

درد مداوم می‌تواند مانع از به خواب رفتن شما در حالت عادی شود. حتی ممکن است بعد از آنکه به خواب رفتید، موجب بیدار شدن شما شود. بعضی از شایع‌ترین عوامل ایجاد دردهای مزمن عبارتند از:

 

آرتروز

سندرم خستگی مزمن

فیبرومیالژیا

بیماری‌های التهابی روده بزرگ

سردردهای مداوم و میگرن

درد مداوم پایین کمر

 

Insomnia 08.07 300x150 چگونه اختلال های خواب را درمان کنیم

 

استرس و اضطراب

 

استرس و اضطراب غالباً می‌تواند تأثیر منفی بر کیفیت خواب داشته باشد. این مشکلات باعث می‌شود که نتوانید به راحتی به خواب بروید و یا خواب خوبی داشته باشید. کابوس‌های شبانه، حرف زدن در خواب و راه رفتن در خواب نیز از جمله مشکلاتی هستند که می‌توانند موجب بروز اختلالات خواب شوند.

 

 

علائم اختلالات خواب

 

مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن

ضعف و خستگی در طول روز

میل شدید به چرت زدن در طول روز

بدخلقی، زودرنجی و اضطراب

حواس‌پرتی و عدم تمرکز

افسردگی

 

 

انواع اختلالات خواب

 

 

حمله خواب

 

حمله خواب یا نارکولپسی با حمله‌های مکرر خواب در طول روز مشخص می‌شود. یعنی شما به طور ناگهانی احساس خستگی شدید می‌کنید و بدون مقدمه ناگهان به خواب می‌روید. این عارضه می‌تواند باعث بروز فلج خواب یا همان بختک خواب نیز بشود که موجب می‌شود شما بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب قادر به حرکت کردن و فعالیت فیزیکی نباشید. اگرچه حمله خواب ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد، اما با بیماری‌های عصبی خاصی از قبیل اسکلروز چندگانه (ام اس) نیز ارتباط دارد.

 

 

خواب ‌پریشی

 

خواب‌پریشی نوعی از اختلالات خواب است که باعث بروز حرکات و رفتارهای غیرعادی در زمان خواب می‌شود. این رفتارها شامل موارد زیر است:

 

راه رفتن در خواب

حرف زدن در خواب

ناله کردن در خواب

کابوس شبانه

شب ادراری

دندان قروچه یا فشار دادن فک‌ها

 

 

سندرم پای بیقرار

سندرم پای بیقرار (RLS) به نیاز مداوم پاها به حرکت کردن گفته می‌شود. در بعضی از موارد، این حالت همراه با گزگز و به خواب رفتن پاها می‌باشد. هر چند این علائم می‌تواند در طول روز نیز اتفاق بیفتد، اما معمولاً در طول شب بروز آن شایع‌تر است. سندرم پای بیقرار اغلب با شرایط یا بیماری‌های خاص دیگری از جمله بیش‌فعالی و پارکینسون همراه می‌باشد.

 

insomnia 300x150 چگونه اختلال های خواب را درمان کنیم

 

درمان‌های پزشکی

 

درمان پزشکی برای اختلالات خواب ممکن است شامل هر یک از موارد زیر باشد:

 

قرص های خواب آور؛

مکمل‌های ملاتونین؛

داروی آلرژی یا سرماخوردگی؛

داروهای مربوط به مشکلات سلامتی زمینه‌ای؛

دستگاه تنفس یا جراحی (معمولا برای آپنه‌ی خواب)؛

محافظ (نایت‌گارد) دندانی (معمولا برای دندان قروچه).

 

در صورتی که اختلال خواب شما بسیار آزار دهنده بود حتما به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید تا با استفاده از روش های درمانی این مشکل شما برطرف شود و کیفیت خواب شما بهبود یابد، همان طور که بیان شده بود اختلال خواب علت های مختلفی می تواند داشته باشد پزشک با توجه به علت این اختلال روش های درمانی را در نظر می گیرد که می تواند شامل موارد زیر باشد :

 

تجویز قرص خواب، داروهای ضد آلرژی یا سرما خوردگی، مکمل های ملاتونین

 

تجویز داروهایی برای درمانی بیماری که باعث اختلال خواب می شود .

 

استفاده از محافظ دهانی برای دندان قروچه

 

در صورتی که بیمار بدلیل وقفه تنفسی دچار اختلال در خواب شده بود درمان با استفاده از وسایل کمکی یا جراحی صورت گرفته می شود.