آیا چاقی سبب ابتلا به سرطان سینه می شود

salamatmag (2)
ب

سرطان سینه چه علایمی دارد ؟

salamatmag 2 300x150 آیا چاقی سبب ابتلا به سرطان سینه می شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه آیا چاقی سبب ابتلا به سرطان سینه می شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

آیا چاقی خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهد

 

تأثیر چاقی بر سرطان پستان به وضعیت یائسگی زنان بستگی دارد. پس از یائسگی، خطر بروز سرطان پستان در زنان چاق، در مقایسه با زنانی که وزن بدن آنها کم است، کم‌تر است. اما، بعد از یائسگی، خطر مبتلا شدن به این سرطان در زنان چاق ۱٫۵ برابر خطر مربوطه در زنانی می‌باشد که از وزن بدن کمتری دارند.

 

 

بعد از یائسگی هم، خطر مرگ زنان چاق در اثر سرطان پستان، در مقایسه با زنان لاغر، بیش‌تر است.

 

به‌نظر می رسد چاقی خطر سرطان پستان را فقط در زنان یائسه‌ای زیاد می‌ کند که از هورمون‌های یائسگی استفاده نمی‌کنند. در بین زنانی که از هورمون‌های یائسگی استفاده می ‌کنند، بین زنان چاق و زنانی که وزن کمتری دارند، از نظر خطر سرطان پستان، تفاوت زیاد وجود ندارد.

 

اغلب بر این باورند که هم زیاد شدن خطر ابتلا به سرطان پستان و هم مرگ‌ومیر ناشی از آن پس از یائسگی ناشی از زیاد شدن سطح استروژن در زنان چاق باشد. قبل از یائسگی، تخمدان‌ها جز منابع اصلی استروژن به شمار می آیند. اما استروژن در بافت چربی نیز تولید می‌شود و، بعد از یائسگی، وقتی ‌که تخمدان‌ها دیگر استروژن تولید نمی‌کنند، بافت چربی اصلی ترین منبع استروژن می باشد سطح استروژن در زنان یائسه سنگین وزن ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بالاتر از زنان یائسه لاغر است. در نتیجه، در زنان سنگین وزن بافت‌های حساس به استروژن در معرض تحریک استروژن قرار گرفته اند، و این کار به رشد سریع‌تر تومورهای پستانی منجر می‌شود که به استروژن واکنش نشان خواهند داد.

 

یکی از عوامل دیگر مرتبط با بالاتر بودن نرخ مرگ‌ ومیر بر اثرسرطان پستان در زنان چاق این است که احتمال ردیابی (آشکارسازی) سرطان پستان، در مرحله‌ای دیرتر، در زنان چاق، در مقایسه با زنان لاغر، بالا تر است. سبب این امر این است که ردیابی تومور پستان در زنان چاق، در مقایسه با زنان لاغر، سخت تر است.

 

 

پژوهش هایی که در ایالات متحده درباره چاقی و سرطان پستان در زنان متعلق به گروه‌های اقلیت به عمل آمده است محدود می‌باشد. مدارکی در دست است که، در بین زنان سیاه‌پوست آمریکایی، خطر مرتبط با چاقی وجود نداشته یا کم‌تر از خطر موجود برای جمعیت‌های دیگر است. اما در یک پژوهش به تازگی مشخص شد، در زنان سیاه‌پوست آمریکایی که دارای BMI بالا می‌باشند، احتمال اینکه سرطان پستان در زمان تشخیص در مرحله پیشرفته باشد افزایش می یابد. محققان، در یک گزارش دیگر، نشان دادند احتمال بروز سرطان پستان در زنان چاق سفیدپوست اسپانیولی نژاد دوبرابر احتمال بروز این بیماری در زنان اسپانیولی نژادی است که چاق نیستند، ولی این پژوهشگران در میزان خطر برای زنان اسپانیولی نژاد چاق در پیش از زمان یائسگی و پس از آن تفاوتی دیده نشده است.

 

salamatmag 1 300x150 آیا چاقی سبب ابتلا به سرطان سینه می شود

 

در یک پژوهش پیش‌بینی‌کننده‌های بروز سرطان پستان را مورد بررسی قرار داده اند، مشخص شده است که زیاد شدن وزن بدن در دوره بزرگسالی نامتناقض‌ترین و قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده بروز این گونه بیماری است.

 

 

شاید پخش چربی در بدن نیز بر خطر سرطان پستان اثر داشته باشد. در زنانی که در شکم آنها مقدار زیادی چربی وجود دارد، خطر سرطان پستان بیش‌تر از زنانی است که چربی بدنشان در قسمت بالایی ران‌ها، کپل‌ها، و در قسمت‌های پایینی اندام‌های انتهایی (دست‌ها و پا‌ها) پخش شده است. نتایج به دست آمده از پژوهش ها درباره تأثیر چربی، در مقایسه با مطالعاتی که در مورد افزایش وزن یا BMI انجام شده است، بسیار متناقض‌تر می‌باشد.

 

 

آیا چاقی سبب افزایش خطر سرطان رحم می‌شود

 

چاقی در تمام موارد با سرطان رحم (لایه داخلی رحم) رابطه مستقیم دارد. خطر ابتلا به این بیماری در زنان چاق دو تا چهار برابر زنانی است که وزن کمتری دارند، و این وضع ربطی به وضعیت یائسگی زنان ندارد. پژوهش گران به این نتیجه رسیده اند که این خطر در بین زنانی که اضافه وزن دارند هم زیاد می شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که که چاقی سبب تقریباً ۴۰ درصد از موارد سرطان لایه داخلی رحم در جوامع ثروتمند می‌باشد.

 

معلوم نیست که چرا چاقی یک عامل خطر ابتلا به سرطان لایه داخلی رحم می باشد؛ اما گفته اند که قرار گرفتن در معرض هورمون‌ها در تمام طول عمر، و افزایش سطح استروژن و انسولین در زنان چاق، احتمالاً عوامل کمک‌کننده در ایجاد این بیماری هستند.

 

 

آیا چاقی سبب می شود خطر سرطان روده بزرگ را افزایش یابد

 

سرطان روده بزرگ در افرادی که چاق هستند بیش‌تر به وجود می آید تا در آنهایی که وزن بدنشان مناسب است. در مردانی که BMI بالا دارند، در تمام موارد زیاد شدن خطر سرطان روده بزرگ را اعلام کرده اند. اما مشخص شده است که رابطه بین BMI و خطر سرطان روده بزرگ در زنان ضعیف‌تر می‌باشد، یا چنین رابطه‌ای وجود ندارد.

 

برخلاف سرطان پستان و لایه داخلی رحم، اینگونه به نظر می رسد که استروژن، در کل، از زنان در برابر سرطان روده بزرگ محافظت می‌کند. اما چاقی و سطح استروژن موجود، در تأثیرگذاری بر خطر سرطان روده بزرگ نیز برهم‌کنش نشان می‌دهند. در زنانی که دارای BMI افزایش می یابدو در دوره پیش از یائسگی یا پس از آن به سر می‌برند و استروژن دریافت می‌کنند، خطر سرطان روده بزرگ افزایش می‌یابد و شبیه خطر این بیماری در مردانی می‌شود که BMI بالا دارند. برعکس، در زنانی که BMI بالا دارند و در دوره پس از یائسگی به سر می‌برند و استروژن دریافت نمی‌کنند، خطر بروز سرطان روده بزرگ زیاد نمی شود.

 

مدارکی است نشان می دهد که امکان دارد چاقی شکم در مورد خطر سرطان روده بزرگ واجب تر باشد. در مردان، زیاد بودن BMI معمولاً با چربی شکم مرتبط است. در زنان، احتمال اینکه چربی در قسمت بالایی ران‌ها، و کپل‌ها پخش شود زیاد تر است. به این صورت، ممکن است در مورد خطر سرطان روده بزرگ، دو مقیاس چربی شکم و نسبت کمر به قسمت بالایی ران یا پیرامون کمر، پیش‌بینی‌کننده‌های خوبی درباره خطر سرطان روده بزرگ باشند. اما تا به‌حال در تعداد معدودی بررسی، نسبت‌های کمر به قسمت بالایی ران در زنان با خطر سرطان روده بزرگ مورد قیاس قرار گرفته است. در یک تحقیق که به واقع زیاد شدن خطر سرطان روده بزرگ در بین زنانی دیده شده که نسبت دور کمر به دور قسمت بالایی ران در آنها زیاد بود، مشخص شد این ارتباط تنها در بین زنان غیرفعال وجود دارد، و این تحقیق بیان گو این است که ممکن است زیاد بودن سطح فعالیت بدنی تأثیرات زیاد شدن چربی شکم را خنثی می کند.

 

برای توضیح اثر خطرناک چاقی بر خطر سرطان روده بزرگ، تعدادی مکانیسم پیشنهاد شده است. یکی از نظریه های اصلی این است که امکان دارد افزایش سطح انسولین، یا فاکتور‌های رشد مرتبط با انسولین، در افراد چاق باعث پیشبرد ایجاد تومور شوند.

 

 

آیا چاقی خطر سرطان کلیه را زیاد می کند

 

در پژوهش های انجام شده همیشه بین نوعی سرطان کلیه (کارسینوم سلول کلیوی) و چاقی در زنان رابطه‌ای مستقیم دیده می شود، و در بعضی از پژوهش ها به این تیجه رسیده اند که خطر این سرطان در بین زنان چاق دو تا چهار برابر این خطر در زنانی است که وزن بدن کمتری دارند.

 

نتایج پژوهش ها که مردان را هم دربرداشته‌اند متغیرتر بوده است، و از وجود رابطه‌ای مشابه نتایج به‌دست آمده در زنان، تا رابطه‌ای ضعیف، و تا عدم وجود هرگونه رابطه‌ای بین این دو، عوض می شود. در یک تحقیق کلی (که در این نوع تحلیل چند بررسی با هم ادغام می‌شود و به‌صورت یک گزارش کامل در آمده است)، که در آن مشخص شد رابطه‌ای یکسان بین ‌این نوع سرطان و چاقی در زنان و مردان وجود دارد، برآورد شد که خطر سرطان کلیه در شخصی که اضافه وزن دارد ۳۶ درصد و در کسی که چاق است ۸۴ درصد از آنهایی که وزن مناسبی دارند بالاتر است.

 

مکانیسم‌هایی که ممکن است از طریق آنها خطر سرطان سلول کلیوی زیاد شود کاملاً معلوم نیست. یکی از مکانیسم‌های احتمالی، افزایش قرار گرفتن در معرض استروئید‌های جنسی استروژن و آندروژن است.

 

salamatmag 3 300x150 آیا چاقی سبب ابتلا به سرطان سینه می شود

 

آیا کم کردن وزن، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

 

پژوهش های کمی روی چگونگی اثر کم شدن وزن روی کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام شده است. اما مشاهدات رو به رشدی وجود دارد حاکی از آن است که کم کردن وزن خطر سرطان سینه (پس از یائسگی)، انواع تهاجمی تر سرطان پروستات و دیگر سرطان های محتمل را کاهش می دهد

.

بعضی تغییرات جسمی که در نتیجه کم شدن وزن در بدن به وجود می آید سبب کم شدن خطر سرطان نیز می شود. به عنوان نمونه افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی که خود خواسته وزنشان را کاهش می دهند، میزان بعضی از هورمون های مرتبط با سرطان مثل انسولین، استروژن و آندروژن را در بدنشان کم می کنند

.

در حالی که برای دریافتن رابطه بین چاقی و سرطان تحقیق های زیادی انجام شده است باید افراد چاق را بیشتر به کم کردن وزنشان تشویق کنیم، چون کم کردن وزن علاوه بر احتمال کم شدن خطر سرطان، مزایایی مثل کم شدن خطر بیماری قلبی و دیابت را نیز به همراه دارد. کم شدن مقدار کمی از وزن فایده های زیادی دارد و شروع خوبی حساب می شود./