آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

salamatmag (5)
ب

آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

salamatmag 5 1 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

در یک تحقیق تازه که با موضوع تاثیر زایمان بر میزان عمر زنان انجام شد  مشخص شد زایمان  و استرس ناشی از آن می تواند عاملی باشد که باعث کم شدن طول عمر در میان زنان شود

تلومرها سرپوش‌هایی در انتهای رشته‌های DNA بلندتر است که با کاهش روند پیری، افزایش طول عمر و بهبود سلامت کلی بدن مرتبط هستند. هر قدر طول رشته‌های تلومر بلندتر باشد، عمر فرد بلندتر است و با کاهش طول تلومرها طول عمر فرد هم کمتر می‌شود.

پژوهشگران دانشگاه جرج منسون ویرجینا به این نتیجه رسیده اند که ضریب کاهش ۲/۴ درصدی کاهش طول تلومرها که به خاطر زایمان رخ می‌دهد، بیشتر از تاثیر سیگار کشیدن و چاقی است که در مطالعات پیشین مشخص شده بود!

 

دکتر آنا پولاک، سرپرست این پژوهش می‌گوید: نتایج این آزمایش به شدت غافلگیرمان کرد و این مقدار (ضریب کاهش ۲/۴ درصدی کاهش طول تلومرها) با ۱۱ سال فرسودگی سریع سلولی برابری می‌کند!

 

محققان معتقدند احتمالا این اتفاق به خاطر استرس‌های ناشی از بزرگ کردن بچه‌ها، به خصوص در کشورهایی که مرخصی زایمان اجباری ندارند، رخ می‌دهد.

 

salamatmag 4 1 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

البته این دلیل قطعیکم شدن عمر مادر نیست و محققان باید تحقیقات بیشتری در زمینه مادر شدن و پیر شدن ژنتیکی انجام دهند و در همین راستا اعلام کرده‌اند: «ما به زنان توصیه نمی‌کنیم مادر نشوند! اما از آنجا که همین مطالعه نشان داده است تداوم زندگی زناشویی می‌تواند باعث از بین رفتن استرس و بهبود سیستم ایمنی خانم‌ها شود

 

مراقبت های هنگام بارداری

در اواسط هر سيكل پريود معمولاً يك تخ مك از تخمدان آزاد مي شو د .قابليت باروري اين تخمك حدود ۲۴ ساعت است . در صورت لقاح تخمك با اسپرم، تبديل به سلول تخم شده و پس از حدود ۷ روز در حفره رحم كاشته مي شود و به رشد و تكامل خود ادامه م ي دهد. طول مدت يك بارداري طبيعي ۲۸۰ روز يا ۴۰ هفته كامل است كه از اولين روز آخرين قاعدگي محاسبه مي شود . براي هر چه بهتر سپري شدن اين دوران و تشخيص زود هنگام عوارض نا شي از بارداري و درمان به موقع آنها ، مادر باردار بايد تحت مراقبت قرار گيرد به طوري كه تا هفته ۲۸ بارداري هر ماه يكبا ر ، از هفته ۲۸ تا ۳۶ هر دو هفت ه يكبار و از ۳۶ هفتگي به بعد هفته اي يكبار ويزيت شو د . احتمال دارد بر اساس شرايط بارداري اين فواصل تغيير يابد.

 

 

پوشش مناسب دوران بارداري:

لباس هاي دوران بارداري بايد آزاد و راحت باشد. پوشيدن شلوارها و جوراب هاي تنگ با كش سفت توصيه نمي شود و كفش هاي پاشنه بلند يا بدون پاشنه مناسب نيستند . پاشنه كفش بايد پهن باشد و كفش ترجيحاً مچ پا را حمايت كند . از سينه بندهاي نرم با كش پهن و محكم و در اندازه مناسب استفاده شود.

 

وضعيت صحيح ايستادن:

سرتان را صاف بگيريد و چانه خود را بصورت افقي نگه داريد و بد ن را در يك خط مستقيم قرار دهيد . شانه ها به سمت بالا و عقب كشيده شود. عضلات باسن به سمت جلو كشيده شود تا پشت صاف شودهمانند حالتي كه مي خواهيد شكم و باسن را به هم نزديك كنيد و وزن بدن بطور مساوي بين دوپا تقسيم شود.

 

نشستن بر روي صندلي:

نزديك صندلي قرار گرفته ، دست هاي خود را بر روي دسته صندلي قرار داده و روي صندلي بنشينيد و به تدريج عقب رفته تا كاملاً به پشتي صندلي تكيه كنيد . از يك ملحفه تا شده يا بالش كوچك (كوسن) براي پر كردن فضاي خالي كمر استفاده نماييد . براي جلوگيري از آويزان ماندن پاها مي توانيد پاها را بر روي يك چهار پايه يا زير پايي قرار دهيد. از پا روي پا انداختن اجتناب كنيد . براي بلند شدن از صندلي، دسته صندلي را گرفته و به آرامي خود را به لبه صندلي رسانده و با منقبض كردن عضلات كف لگن و شكم همزمان با بازدم از روي صندلي بلند شويد . در صورتي كه صندلي بدون دسته باشد با قرار دادن كف دست ها بر روي ران ها، روي صندلي بنشينيد و يا بلند شويد.

 

salamatmag 1 2 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

نشستن بر روي زمين:

رعايت اين نكته ضروري است كه ستون فقرات بايد كاملاً صاف باشد و گودی كمر توسط بالش كوچك تحت حمايت قرار گيرد و در صورت نشستن طولاني مدت، پاها را كمي بالاتر از سطح زمين قرار دهيد . براي بلند شدن از زمين بايد روي دست ها و زانو ها برخيزيد (به حالت چهار دست و پا ) به طوري كه دست خود را بر روي يك زانو بفشاريد و از دست مخالف براي حمايت استفاده كنيد. سپس پاها را صاف كرده و بلند شويد.

 

برداشتن شيء از روي زمين:

به ابتدا وضعيت نشسته روي زانو قرار بگيريد . پشت را صاف كنيد و براي به حداقل رسانيدن خميدگي عضلات پشت كمر از عضلات پا استفاده كنيد . براي بلند كردن اجسام از هر دو دست كمك بگيريد . بهتر است بار سنگين حمل نكنيد و در صورت لزوم وزن بار يا شيء را بين دو دست تقسيم نماييد.

 

خوابيدن:

بعد از ماه چهارم بارداري وضعيت خوابيدن اهميت بسياري دارد به طوري كه براي خونرساني بهتر به جفت، از صاف دراز كشيدن به پشت (طاقباز) منع مي شود. خوابيدن به پهلو بر روي يك تشك سفت مناسب است . پاي رويي خميده و بر روي يك بالش كوچك قرار بگيرد . استفاده از ملحفه تا شده زير شكم احساس راحتي ايجاد مي كنید . در صورت تمايل مي توانيد بازوي روي ي را خميده و بر روي يك بالش كوچك قرار دهيد . براي جابجا شدن از يك پهلو به پهلوي ديگر ابتدا هر دو زانوی خم شده را به هم نزديك كرده و با چرخش همزمان زانوها با كل بدن به آهستگي تغيير وضعيت دهيد (كف پاها در تماس با تشك است ).دوش آب گرم و نوشيدن يك ليوان شير گرم قبل از خواب را توصيه مي كنيم. پاها براي برخاستن از رختخواب در حالت خوابيده به پهلو، را خميده در كنار هم قرار داده و با تكيه بر روی دست و آرنج ، بنشينيد . سپس پاها ر ا از كنارتخت آويزان كرده و به آهستگي بايستيد.

 

مشكلات شايع دوران بارداري و توصيه هاي لازم

 

تهوع و استفراغ:

معمولاً درسه ماهه اول بارداري مشاهده مي شود و در هنگام صبح بيشترين شدت را دارد . بالا بودن هورمون هاي حاملگي و فشار روحي و رواني جزء مهمترين دلايل شدت تهوع و استفراغ صبحگاهي هستند. براي مهار اين حالت مي توانيد صبح ها قبل برخاستن از رختخواب، يك تكه نان برشته، تعدادي بيسكويت، نان سوخاري و يا پاپ كورن كم نمك بخوريد. ۴ تا ۵ وعده غذاي ي كم حجم را جايگزين ۲ تا ۳ وعده پر حجم نماييد. پرهيز از غذاهاي ادويه دار و تند و سرخ شده، باز كردن پنجره و روشن كردن هواكش در زمان آشپزي و تقويت روحيه توصيه هاي مؤثری هستند. در حد امكان زمانی كه احساس تهوع نداريد غذا بخوريد و هميشه در كيف خود نان خشك يا سوخاري به همراه داشته باشيد تا در صورت احساس تهوع آن را مصرف كنيد.

 

سوزش سردل:

بزرگ شدن رحم و فشار آن به معده و دريچه فوقاني معدي موجب بازگشت محتويات معده (غذا و اسيد معده ) به انتهای مری و احساس ترش كردن و سوزش سر دل می شود خوردن غذا به صورت چندين وعده در طول روز با حجم كم ، پرهيز ازغذاهاي تند، ادويه دار ، سرخ شده و نوشابه هاي گازدار و كافئين دار ، مصرف كم شكلات، قهوه و چا ي ، خوردن مايعات پس از هر وعده غذايي يا بين وعده ها كمك كننده هستند (در هنگام غذا خوردن مايعات ننوشيد ). از خوابيدن يا خم شدن بلافاصله پس از صرف غذا اجتناب كنيد و در زمان استراحت دو بالش در زير سر و شانه ها قرار دهيد تا به حالت نيمه نشسته قرار گيريد.

 

salamatmag 2 2 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر می شود ؟

یبوست:

تغييرات گوارشي در بارداري يبوست ايجاد مي كند. مصرف ۶ آب ليوان در روز ، ميوه و سبزيجات خام و تازه، سالاد، سوپ، – مايعات كافي  غلات سبوس دار، زيتون، روغن زيتون، انجير، آلو و نرمش هاي سبك روزان ه در برطرف كردن يبوست كمك كننده هستند.

 

 اسهال:

غذاهاي حاوي پكتين و صمغ (دو نوع فيبر غذايي ) مانند پوره سيب،موز، برنج سفيد، نان گندم مصرف شود.

 

 نفخ شکم :

نفخ شكم به علت بلع هوا و مصرف مواد نفاخ و شل شدن عضلات روده اي پيش مي آيد كه جهت درمان آن توصي ه مي شود كه غذا ر ا آهسته خورده و كامل بجويد، در طي صرف غذا صحبت نكنيد ، مايعات گازدار مصرف نكنيد و از هورت كشيدن غذاهاي آبك ي اجتناب كن يد. مايعات بوسيله ني نوشيده نشود . حبوبات را از روز قبل خيسانده و آب آن را هر چند ساعت عوض نموده و سپس بپزي د . مصرف پياز، حبوبات و ميوه هاي نفاخ (هندوانه،خربزه، …) را كاهش دهيد.

 

تنگی نفس:

با بزرگ شدن رحم و فشار به فضاي داخل قفسه سينه خانم باردار دچار تنگ ي نفس و تن د تند نفس كشيدن مي شود كه اجتناب از پرخوري، صاف نگه داشتن عضلات پشت و قرار گرفتن در حالت نيمه نشسته بهترين وضعيت در اين شرايط است.

 

تپش قلب :

با افزايش حجم خون و افزايش ضربان كمي تپش قلب ايجاد مي شود كه طبيعي است اما اگر با فعاليت هاي عادي دچا ر تپش قلب و درد در قفسه سينه مي شويد به پزشك مراجعه كنيد.

 

کمر درد:

در بارداري به علت تغيير شكل بدن و بزرگ شدن رحم دي كمر افزايش مي يابد و ليگاما نهاي لگني هم شل مي شوند كه منجر به احساس درد در ناحيه كمر و لگن مي شود . اصلاح وضعيت بدن در حالت هاي مختلف (ايستادن، نشستن، …) عدم استفاده از كفش هاي پاشنه بلند يا بدون پاشنه، خودداري از انجام فعاليت هاي زياد و مستمر (داشتن استراحت در فواصل كار)، صاف نگه داشتن عضلات پش ت ، اجتناب از خم ش د ن از كمر و دولا شدن به هنگام انجام كارها يا برداشتن اشياء از زمين، گرم كردن م وضع، استفادهاز تشك سفت و انجام نرمش هاي بدني مرتبط، درد كمر را كاهش مي دهند.

 

گرفتگي يا انقباض دردناك عضلات پا:

اغلب گرفتگي عضله پشت ساق پا در خواب اتفاق مي افتد كه در آن زمان سريع پنجه پا را به سمت خود خم كني د . مصرف شير و لبنيات و مواد غذايي حاوي منيزيو م (بادام، پسته، گردو و فندق و سبزيجات برگ سبز) را افزايش دهيد. عضله بي تأثير نيس ت گرم كردن و ماساژ . تمرينات چرخشي مچ پا برايپيشگيري توصيه مي شود.

 

ازدياد ترشحات واژن:

در حاملگي معمولاً ترشحات زنانگي كه سفيد رنگ يا بي رنگ و بدون بو است بيشتر ديده مي شود و با رعايت نكات بهداشتي (تعويض روزانه لباس زير، شستشوي مرتب و خشك نگه داشتن ناحيه تناسلي) مي توان آن را كاهش دا د . ترشحات زرد يا سبز رنگ كف آلود باخارش و سوزش و بوي بد نياز به درمان دارد.

 

احساس ضعف و سستي و خستگی:

به علت تغييرات هورموني در بارداري است كه براي برطرف شدن آن ، استفاده از هواي تازه و محيط آرام و دور از ازدحام، تنفس هاي عميق و انجام حركات ورزشي سبك توصيه مي شود.