آیا زایمان باعث کاهش طول عمر زنان می شود ؟

۳۷۳۳۹۹۷
ب

آیا زنانی که باردار می شوند بیشتر عمر می کنند ؟

3733997 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر زنان می شود ؟

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه آیا زایمان باعث کاهش طول عمر زنان می شود ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

کاهش عمر زنانی که مادر نمی شوند

 

براساس این مطالعات محققان، احتمال مرگ زودهنگام زنانی که مادر می شوند، ۲۰ درصد کمتر از زنانی است که مادر نمی شوند.

 

این پژوهش که در آن داده های افزون بر ۳۰۰ هزار زن از ۱۰ کشور اروپایی از جمله انگلیس بررسی شد، شیردهی مادران را هم در افزایش عمر آنها موثر دانسته است.

 

گمان می رود که تغییرات هورمونی مرتبط با بچه دار شدن، سلامت قلب را تقویت می کند و خطر ابتلا به انواع سرطان را کم کی کند.

 

در طول ۱۳ سال اجرای پژوهش ، ۱۴ هزار و ۳۸۳ تن از زنان مورد مطالعه جان سپردند. تقریبا شش هزار تن از این زنان بر اثر سرطان و دو هزار و ۴۰۰ نفر به خاطر بیماری قلبی جان خود را از دست دادند.

 

دانشمندان متوجه شدند احتمال مرگ زنانی که فرزند داشتند، یک پنجم کمتر از دیگران بود و علاوه بر این، زنانی که نخستین فرزند خود را در سال های ۲۰ سالگی به دنیا آورده بودند، از سلامت بهتری برخوردار بودند.

 

این تحقیق که نتیجه آن در مجله BMC Medicine منتشر شد، همچنین نشان می دهد که زنان دارای دو و یا سه فرزند با احتمال کمتری در زمینه مرگ ناشی از سرطان مواجه بودند و شیردهی نیز به میزان هشت درصد از احتمال مرگ مادران جلوگیری کرده بود.

 

پژوهش های قبلی ارتباط شیردهی با افزایش عمر و نیز کم شدن خطر سرطان سینه را ثابت کرده و نشان داده است که یک سال شیردهی زنان در طول عمرشان به میزان پنج درصد از احتمال ابتلای انان به سرطان سینه می کاهد.

 

این امر می تواند ناشی از کاهش سطح استروژن، هرمونی که موجب سرطان سینه می شود، به واسطه شیردهی باشد . شیردهی همچنین می تواند موجب تغییر سلول ها در سینه و مقاوم تر شدن آنها در برابر تغییرات منجر به سرطان شود.

 

براساس این گزارش، فرزند اوری برای زنان تغییرات هورمونی محافظتی در پی دارد ، برای سلامت مردان خوب است و نشاط را نیز به زندگی زوجین تزریق می کند.

 

 

چرا زنان بيشتر از مردان عمر مي كنند؟

 

میانگین طول عمر مردان همیشه کمتر از زنان بوده است. در طول صد سال گذشته تفاوت عمده‌ای از لحاظ تشخیص و درمان‌های پزشکی به وجود آمده است و به خصوص در کشورهای پیشرفته افراد تاکید بیشتری بر رژیم غذایی سالم و ورزش منظم و ترک سیگار دارند. در نتیجه این پیشرفت‌ها، گرچه میانگین طول عمر مردان افزایش یافته است، اما هنوز هم مردان در سنین پایین‌تری نسبت به زنان می‌میرند.

 

 

 

میانگین طول عمر هر دوی زنان و مردان افزایش یافته است، اما زنان همچنان جلوتر از مردان هستند و در واقع در کشوری مانند آمریکا تفاوت میانگین طول عمر مردان و زنان نسبت به یک قرن قبل بیشتر هم شده است و در نتیجه در میان سالمندان درصد بیشتری از زنان مشاهده می‌شود و با افزایش سن این تفاوت به نفع زنان افزایش می‌یابد.

این روند منحصر به آمریکا نیست و در کشورهای توسعه‌یافته دیگر و نیز کشورهای در حال توسعه هم مشاهده می‌شود.

 

 

drugabuse shutter315125477 sad pregnant woman 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر زنان می شود ؟

 

تفاوت سلامت مردان و زنان

 

مردان با میزان سریعتری از زنان می‌میرند: در آمریکا میزان کلی مرگ و میز در مردان ۴۱ درصد بالاتر از زنان است. مردان با احتمال ۲٫۱ بیشتر به علت بیماری کبدی، ۲٫۷ برابر بیشتر به علت ایدز، ۴٫۱ برابر با احتمال بیشتر به علت دست زدن به خودکشی، ۳٫۸ برابر به علت قتل نسبت به زنان می‌میرند.

 

همچنین مردان در سنین پایین‌تری نسبت به زنان می‌میرند و در طول زندگی بیشتر دچار بیماری‌ها می‌شوند. آنها در سنین پایین‌تری ممکن است دچار سقوط و عوارض ناشی از آن و نسبت به زنان بیشتر دچار بیماری مزمن می‌شوند.

 

از طرف دیگر گرچه زنان بسیار بیشتر از مردان به دیدار دکتر می‌روند،‌ در سنین بالای ۶۵ هزینه‌های بسیار بیشتری صرف مراقبت پزشکی از مردان بیمار می‌شود. این تفاوت میان سلامت زنان و مردان از هنگام زندگی جنینی شروع می‌شود و تا هنگام مرگ ادامه پیدا می‌کند.

 

به ازای هر ۱۱۵ جنین مذکر، ۱۰۰ جنین مونث در بارداری‌ها به وجود می‌آید، اما با توجه به اینکه تعداد بیشتری از جنین‌های مذکر قبل از تولد می‌‌‌میرند، نهایتا به ازای هر ۱۰۰ نوزاد دختر به دنیا آمده ۱۰۴ پسر به دنیا می‌آید. در نوزادان پسر، احتمال تولد زودرس، ابتلا به عوارض مربوط به پیش‌رس بودن مانند مشکلات تنفسی، و دچار شدن به آسیب‌های هنگام زایمان بیشتر است. پسرها با احتمال ۱۸ درصد بیشتر نسبت به دخترها قبل رسیدن به یکسالگی می‌میرند.

اما چرا اینگونه است؟ پاسخ منفردی به این سوال وجود ندارد، بلکه مخلوطی پیچیده از عوامل زیستی، اجتماعی و رفتاری در این تفاوت دخیل هستند.

 

 

آناتومی دستگاه تولید مثل

 

بسیاری از مردان غده پروستات را یک محل آسیب‌پذیر بدن خود می‌دانند. گرچه ممکن است این نظر درست باشد، عوامل تولیدمثلی در واقع باعث کاهش تفاوت طول عمر میان زنان و مردان می‌شوند. زنان با احتمال بیشتری ممکن است از سرطان پستان بمیرند تا مردان از سرطان پروستات. به علاوه بیماری‌های بدخیم و خوش‌خیم رحم و مخاطرات بارداری و زایمان نیز می‌تواند میانگین طول عمر زنان را کاهش دهد.

 

1200 528481434 pregnant woman reading about pregnancy 300x150 آیا زایمان باعث کاهش طول عمر زنان می شود ؟

 

 

استرس کاری و خصومت

 

فشار کاری و پرخاشگری معمولا به عنوان علت بیشتر بودن میزان مرگ و میر مردان نسبت به زنان عنوان می‌شود،‌ و واقعا ممکن است هم حقیقتی در این نظر وجود داشته باشد.

در واقع کلیشه مرد بی‌صبر، پرکار و رقابت‌جو ممکن است اساسی در واقعیت داشته باشد و استرس کاری خطر فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی را بالا می‌برد. مرگ ناشی از کار زیاد یا “کاروشی” یک تشخیص شناخته‌شده در ژاپن است و در صورت ثابت‌شدن به بازماندگان فرد فوت‌شده غرامت پرداخت می‌شود.

 

 

 

شخصیت نوع A (شخصیت بی‌صبر و رقابت‌جو)، استرس، خصومت و خشم، همگی به عنوان عوامل خطرساز برای بیماری قلبی شمرده شده‌اند و این صفات در مردان شایع‌تر از زنان است.

استرس ناشی از کار و عوامل شخصیتی موثر بر سلامت قلب، ممکن است در آسیب‌پذیری مردان نقش داشته باشد. اما با وارد شدن تعداد زیادتری از زنان به محیط‌های کاری و پذیرفتن تعهدات مالی در مقابل نقش‌های سنتی آنها در خانه، ممکن است نقش این عامل در تفاوت طول عمر زنان و مردان کاهش یابد.