آیا اضافه وزن باعث کاهش طول عمر می شود ؟

salamat mag (2)
ب

آیا چاق ها کمتر عمر می کنند ؟

salamat mag 2 300x150 آیا اضافه وزن باعث کاهش طول عمر می شود ؟

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف اینکه آیا اضافه وزن باعث کاهش طول عمر می شود ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

چاقی چند سال عمر انسان را کم می‌کند

 

 

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اضافه وزن و چاقی می‌تواند عمر فرد را ۸ سال کم کند.

 

در پژوهشی که از سوی مرکز سلامت دانشگاه مکگیل و دانشگاه تورنتو کانادا انجام شد محققان رابطه بین وزن بدن و متوسط عمر را بررسی کردند. یافته‌های آن‌ها نشان داد که اضافه وزن و چاقی این پتانسیل را دارد که عمر انسان را حدود ۸ سال کم کند.

 

این پژوهش که نتایجش در شماره اخیر مجله دیابت‌ لنست منتشر شده اثابت می‌کند افرادی که اضافه وزن دارند در سنین کمتر در معرض دیابت یا بیماری‌های قلبی-عروقی قرار می‌گیرند و این اضافه وزن می‌تواندحدود دوهه عمر آنها را کم کند.

 

دکتر استیون گوروور، متخصص بیماری‌های اپیدمیک و استاد پزکشی دانشگاه تورنتو گفت: گروه پژوهش ما در همکاری با پژوهشگران دانشگاه کالگری و دانشگاه بریتیش کلمبیا یک مدل کامپیوتری را ساخته اند که به پزشکان و بیماران‌شان کمک می‌کند بهتر بفهمند که چطور اضافه وزن به کاهش عمر و ابتلا زودرس به بیماری قلب و دیابت می‌شود

 

دکتر گوور و همکارانش از بررسی ملی معاینه بهداشتی و تغذیه‌ای (از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۹) برای تهیه مدلی که خطر دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی را در بزرگسالان با وزن‌های مختلف را تخمین می‌ زند، استفاده کردند.

 

این اطلاعات مربوط به حدود ۴ هزار نفر همچنین در تحلیل نقش اضافه وزن در سال‌های از دست رفته و سال‌های از دست رفته سلامت زندگی استفاده شد.

 

نتایج این پژوهش نشان داد که افراد بسیار چاق ۸ سال عمر کمتری دارند، افراد چاق ۸ سال از عمرشان را از دست می‌دهند و کسانی که اضافه وزن دارند به طور متوسط سه سال کمتر عمر می‌کنند.

 

AdobeStock 84477480 Easy Resize 300x150 آیا اضافه وزن باعث کاهش طول عمر می شود ؟

 

 روش هایی که باعث افزایش طول عمر می شود

 

از قدیمی ‌ترین آرزوهای انسان رمز‌گشایی از عوامل طول عمر و روش‌های افزایش آن است. امید به زندگی بین مردان ایرانی، ۶۸-۵۸ سال و بین زنان ایرانی، ۷۱-۶۱ سال است. این در حالی است که فقط ۵ درصد از مردم ایران یعنی ۱ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۹۶۷ مرد و ۲ میلیون و ۵۵ هزار و ۸۴۶ زن، بیشتر از ۶۵ سال سن دارند. یک سری عادات روزمره می تواند تأثیرات خوبی بر افزایش و یا کاهش طول عمرشان داشته باشد که در زیر به مرور آنها خواهیم پرداخت:

 

 

داشتن پاهای قوی

 

قدرت اندام پایینی بدن باعث حفظ تعادل بدن می شود، که باعث انعطاف پذیری و استقامت بدن هم می شود. این عوامل کلیدی در کاهش آسیب پذیری افراد مخصوصا با افزایش سن به شمار می آیند که می توانند از آسیب های ناشی از افتادن و صدمه های مربوط به آن نظیر شکستگی لگن در سالمندان و غیره جلوگیری کنند. متأسفانه ۲۰ درصد افرادی که دچار شکستگی های استخوان می شوند، به دلیل عوارض ناشی از تروما، در طول مدت یک سال جان خود را از دست می دهند.

 

خانم های چاق می توانند تنها با افزایش ۱۰ دقیقه ای فعالیت های روزانه شان نسبت به حالت همیشگی، نقش مهمی د ربهتر شدن سلامت قلب خود داشته باشند

 

به گفته محققان داشتن عضلات ضعیف در قسمت ران، اصلی ترین عامل به حساب می آید که نشان می دهد افراد در کهنسالی از پاهای نحیفی برخوردار خواهند بود. برای دوری از این حالت بهتر است به ورزش هایی که موجب تقویت عضلات ران و پاها می شوند روی بیاورید و این کار را در برنامه های روزانه ی خود قرار دهید.

 

 

داشتن مادر جوان

 

بر اساس پژوهش های صورت گرفته، فرزندانی که از مادرانی با سن کمتر از ۲۵ سال به دنیا می آیند، دو برابر افرادی که از مادران با سن بیشتر به دنیا می آیند، از طول عمری صد ساله برخوردار خواهند بود. از نظر پزشکان، دلیل این امر تخمک گذاری سالم تر، خصوصا در اولین لقاح و در نتیجه داشتن فرزندان سالم تر است.

 

 

پیاده روی

 

بر اساس پژوهش هایی که بر روی ۲۶۰۳ مرد و زن انجام شده، معلوم شده است افرادی که روزانه حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی می کنند، جزو افراد سالم (صرف نظر از میزان چربی بدن آنها) بوده و این گروه، چهار برابر افرادی که پیاده روی کمتری انجام می دهند و یا اصلا انجام نمی دهند، عمر می کنند.

 

همچنین تحقیقات مشابه حاکی از آن است که خانم های چاق می توانند تنها با افزایش ۱۰ دقیقه ای فعالیت های روزانه شان نسبت به حالت همیشگی، نقش مهمی در بهبود سلامت قلب خود داشته باشند.

 

اضافه کردن کمی پیاده روی به کارهای روزانه نظیر پیاده روی در مسیر محل کار و یا راه رفتن موقع خرید می تواند در افزایش سلامتی بدن و طول عمر بسیار مفید باشد.

 

 

وزن مناسب در دوران نوجوانی

 

پژوهشی بر روی ۱۳۷ کودک از بدو تولد تا سن ۲۸ سالگی نشان داد که داشتن اضافه وزن در نوجوانان ۱۴ ساله، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را در بزرگسالی افزایش می دهد. این در حالیست که پژوهش ها نشان داده است که افراد دارای دیابت ، ۲ تا ۴ برابر بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند

 

 

تحصیلات دانشگاهی

 

پژوهش صورت گرفته در دانشکده ی پزشکی دانشگاه هاروارد حاکی از آن است که افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، حتی اگر تنها یک سال را هم در دانشگاه سپری کرده باشند، به طور متوسط ۱۸ ماه بیشتر از افراد دارای تحصیلات کمتر، عمر خواهند کرد، زیرا میزان تحصیلات بیشتر باعث کاهش تمایل به مصرف دخانیات خواهد شد.

 

در واقع تنها ۱۰ درصد از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی (در این تحقیق لیسانس عنوان شده است) به مصرف دخانیات روی می آورند، ولی ۳۵ درصد افراد دارای تحصیلات دبیرستانی و یا کمتر، دخانیات استعمال می کنند.

 

 

استفاده کمتر از نوشابه ها

 

پزشکان دریافته اند که نوشیدن یک یا چند نوشابه در روز خطر ابتلا به سندرم متابولیکی را دو برابر افزایش می دهد. این سندرم مجموعه ای از افزایش فشار خون ، افزایش سطح انسولین و چربی شکم است که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و حتی افسردگی می شود..

 

مطالعات حیوانی نشان داده است که مصرف ماده رنگی کارامل سبب افزایش خطر بروز سندرم متابولیک خواهد شد. همچنین دانشمندان معتقدند که استفاده از این مواد سبب تغییر ذائقه افراد و تمایل به مصرف موادغذایی شیرین و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد. محققان پیشنهاد می دهند افراد می توانند برای تامین کافئین، از چای استفاده کنند.

 

دانشمندان بر این عقیده هستند که با اجتناب از مصرف نوشیدنی های گازدار، کنترل فشار خون و کلسترول، پیشگیری از دیابت و عدم استعمال دخانیات، می توان ۶ تا ۹ سال به عمر انسان اضافه کرد.

 

 

ازدواج کردن

 

طبق تحقیقات انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده اند که ازدواج می تواند خطر مرگ در میانسالی را به شدت کاهش دهد. همچنین افراد متاهل بسیار کمتر از افراد مجرد دچار مرگ ناگهانی می شوند

 

 

کاهش استرس

 

افرادی که دچار استرس زیاد هستند، بدنشان دارای سطح کمتری از هورمون کلوتو (هورمون جلوگیری کننده از پیری زودرس) می باشد.

 

همچنین استرس ۲۰ درصد خطر ابتلا به سکته ی مغزی را بالا میبرد.

 

اگر دچار استرس زیاد هستید، با روش هایی مانند داشتن برنامه غذایی مناسب، رازو نیاز با خداوند متعال و … به حفظ آرامش خود کمک کنید

 

 

 حس مسئولیت

 

افرادی که دارای وجدانی بیدار هستند و حس مسئولیت پذیری زیادی دارند، بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت می دهند و این خود سبب افزایش طول عمرشان خواهد شد

 

 

اهمیت به زیبایی

 

اگرسلامت و زیبایی تان برایتان اهمیت دارد، باید بدانید که عمر طولانی تری خواهید داشت.

 

با توجه به تحقیقات انجام شده بر روی دو قلوهای همسان و همشکل، قل هایی که احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشتند، دیرتر از خواهر یا برادر همسان خود پیر می شوند.

 

 

 

دوری از تنهایی

 

خانواده و دوستان خوب بهترین نعمت های ما هستند و در کنار آن ها بودن، اثر بسیار مفیدی بر ما خواهد گذاشت.

 

تنهایی خطری جدی برای پیری زودرس و چاقی است، زیرا باعث ترشح پیش ماده ای برای آغاز روند پیری خواهد شد.

 

 

اجتماعی باشید

 

دوری از مردم و جامعه مانند گزینه تنهایی، عمر شما را کوتاه می کند.

 

salamat mag 1 1 300x150 آیا اضافه وزن باعث کاهش طول عمر می شود ؟

 

دویدن منظم

 

پیاده روی و همچنین دویدن منظم و روزانه باعث بهبود خونرسانی به نقاط مختلف بدن و تنظیم کار ریه ها خواهد شد. این دو فعالیت بدنی را جدی بگیرید.

 

 

مراقب چاقی شکم خود باشید

 

اندازه ی دور کمر بیش از ۱۲۰ سانتیمتر در مردان و ۱۰۰ سانتیمتر در زنان، خطر ابتلا به پیری زودرس را تا دو برابر بالا می برد.

 

 

داشتن زندگی هدفمند

 

کسانی که زندگی برایشان معنی دارد و برای رسیدن به وضعیتی خوب برای خود هدف تعیین می کنند، در پایین ترین رده ی مرگ و میر قرار دارند.

 

اگر از این دسته از افراد نیستید، به فکر انجام کارهایی باشید که به زندگی تان معنا می بخشند. حتی کارهای ساده ای نظیر کاشتن گل و گیاه، پرورش دام و طیور و … نیز بسیار موثر و مفید است.

 

 

خواب منظم

 

افرادی که ۷ ساعت در شب می خوابند، در مقایسه با افرادی که بیش از ۸ ساعت و یا کمتر از ۵ ساعت در شب می خوابند، عمر طولانی تری دارند

 

خواب کم، بدنتان را به شدت ضعیف و ناتوان خواهد کرد و خواب بیش از حد نیز سبب بالا رفتن سطح مس موجود در خون شده و عوارض جانبی زیادی را به همراه دارد.