آزمایشات و تست ایدز چه موقع باید انجام شود

salamatmag (1)
ب

چه کسانی باید حتما آزمایش ایدز بدهند

salamatmag 1 66 300x150 آزمایشات و تست ایدز چه موقع باید انجام شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه آزمایشات و تست ایدز چه موقع باید انجام شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

آشنایی با تست ایدز

 

شما ممکن هست که hiv در بدن خود داشته باشید ولی از نظر سلامتی کاملاً سالم به نظر برسید. بهترین راه مطمئن تشخیص آلودگی و یا عدم آلودگی به ویروس ایدز (hiv) انجام آزمایش خون در آزمایشگاه هست.

 

از زمان ورود ویروس به بدن افراد تا زمانی که شواهد آزمایشگاهی ظاهر بشود،‌ ممکن هست فاصله زمانی بین دو هفته تا شش ماه زمان ببرد که به آن “دوره پنجره” (window period) می گویند. در این دوران فرد٬ آلوده بوده و می تواند دیگران را نیز آلوده بکنند، ولی ممکن هست هیچ یک ازعلایم بالینی و آزمایشگاهی متداول را در خود نشان ندهد.

در صورتی که شما به رفتارخطرناکی دست زده باشید و نگران سلامت خود شده اید، می توانید برای انجام آزمایش hiv به پزشک خودتان و یا مستقیماً به مراکز انتقال خون و دیگر مراکزی که آزمایش ایدز را انجام می دهند، مراجعه بکنید.

نکته بسیارمهمی که نباید فراموش بکنید این است که درطی این ۶ ماه نباید خود و دیگران را درمعرض رفتار خطرناک قرار بدهید.

انسان هایی که رفتارهای پرخطر داشته اند اما تست hiv منفی است لازم هست سه ماه بعد و در صورت تداوم رفتار پرخطر هرشش ماه آزمایش hiv را تکرار بدهند.

 

 

سه مرحله کلی آزمایش (تست) تشخیصی hiv وجود دارد که عبارتند از

 

۱– تست آنتی بادی hiv یا (hiv antibody test) : این تست نشان خواهد داد که فرد با hiv آلوده شده است یا نه ( که اطلاعات این قسمت بر روی این تست٬ متمرکز شده هست)

۲ – تست آنتی ژن p24 یا ( p24 antigen testing) : این تست بصورت اولیه برای غربالگری نمونه‌های خون استفاده خواهد شد ولی در بعضی از مناطق بعنوان تست تشخیصی hiv بکار می‌برند.

آنتی ژن p24 ، یک پروتئین هست که جزئی از ساختمان hiv می‌باشد و در مراحل اولیه عفونت، به مقدار زیاد تولید شده است و بوسیلة تستهای تشخیصی می‌توان آن را در خون آشکار کند. تست p24 می‌تواند آلودگی با hiv را پس از “تست آنتی بادی “hiv آشکار می کند در نتیجه تست آنتی ژن p24 در تشخیص hiv در مراحل اولیه بکار خواهد رفت.

۳ – تست میزان ویروس (hiv load test) : این تست هنگامی استفاده خواهد شد که شخص از آلوده بودن خود با hiv آگاه هست و با این تست میزان ویروس در خون مشخص شده است.

 

salamatmag 3 58 300x150 آزمایشات و تست ایدز چه موقع باید انجام شود

 

آزمایش تشخیصی HIV

 

آزمایش تشخیص hiv به جستجوی آنتی بادیهای موجود در خون خواهد پرداخت. وقتی hiv (که یک ویروس می باشد) وارد بدن شخصی شود یک ماده شیمیایی خاصی در بدن فرد ساخته شده است که آنتی بادی نامیده می‌شود. آنتی بادیها، پاسخ بدن به عفونت می باشند در نتیجه اگر در خون شخصی٬ آنتی بادی بر علیه hiv وجود داشته باشد این بدان معنی می باشد که او با hiv آلوده  هست در اکثر موارد ۳ ماه طول خواهد کشید تا این آنتی بادیها بوجود آیند ( در موارد نادر تا ۶ ماه در موارد بسیار نادرتر بیشتر از ۶ ماه طول می‌کشد تا آنتی بادیها بوجود آیند)

انجام تست قبل از ۳ ماه از زمان تماس با ویروس ، نتایج نامشخص خواهد داشت و فرد آلوده ممکن هست هنوز آنتی بادی بر علیه ویروس نساخته بوده باشد.

فاصله زمانی بین مبتلا شده  تا ساخت آنتی بادی را دوره پنجره (window period) می نامند در دورة پنجره، افراد آلوده با hiv در خونشان آنتی بادی ندارند و بوسیلة تست hiv تشخیص داده نخواهد شد٬ هر چند که ممکن هست سطح بالایی از hiv در خون، ترشحات جنسی یا شیر پستانشان موجود باشد.

در دورة پنجره، hiv می‌تواند از فرد آلوده به فرد دیگر منتقل بشود هر چند که تست hiv، آلوده بودن وی را مشخص نخواهد کرد. در نتیجه بهترین راه این هست که تست hiv حداقل ۳ ماه بعد از در معرض خطر قرار گرفتن با hiv، انجام خواهد شد. بعضی از مراکز تشخیصی جهت اطمینان خاطر بیشتر، انجام آزمایش مجدد را در ماه ۶ توصیه خواهند کرد. همچنین، بسیار مهم هست که طی دوره زمانی انجام تست hiv ، فرد مجدد در معرض خطر hiv قرار نگیرد. این تست هنگامی دقیق هست که بین زمان مواجهه با hiv و انجام تست٬ مواجهه مجددی رخ نداده باشد.

تنها راه مطمئن جهت تعیین آلودگی با hiv انجام تست آنتی بادی hiv می‌باشد و از روی علائم بالینی نمی‌توان آلودگی با hv را تعیین کرد است

 

 

انتقال ایدز از طریق رابطه مقعدی

 

در آمیزش مقعدی در صورت انزال مرد الوده به ایدز درون مقعد همسر، امکان انتقال ویروس وجود خواهد داشت. این احتمال تقریبا ۱۳۸ در ۱۰ هزار نفر هست. اگر زن الوده باشد، این احتمال کمتر خواهد بود و تقریبا ۱۱ مورد ابتلا در۱۰ هزار نفر گزارش شده هست.

 

 

احتمال انتقال ایدز با کاندوم

 

ریسک ابتلا به ایدز در این حالت بسیار کم می باشد. اما باید به این نکته توجه داشت، درصورتی که اعمال خشن که منجربه پاره شدن کاندوم بشود، اتفاق بیافتد ریسک ابتلا به این ویروس بالا خواهد رفت.

 

salamatmag 4 7 300x150 آزمایشات و تست ایدز چه موقع باید انجام شود

 

انتقال ایدز از راه دهان

 

می توانیم بگوییم که احتمالی وجود ندارد مگر آنکه بزاق حاوی خون بوده باشد.

 

 

راه های انتقال ایدز از طریق همجنس بازی

 

رابطه جنسی مرد با مرد اگر محافظت شده نبوده باشد، احتمال زیادی برای ابتلا به ایدز دارد. درحالیکه رابطه جنسی زن با زن ریسک بسیار کمتری هست. در صورتی که طرفین یا یکی از آن دو معتاد بوده باشد و سرنگ مشترک استفاده بکنند، یا از ابزارهای جنسی (آلت مصنوعی) مشترک استفاده بکنند و یا تماس دهانی با واژن داشته باشند، این ریسک افزایش می یابد

 

 

چه موقع برای HIV باید آزمایش بدهید

 

شما می توانید یک عفونت HIV داشته باشید اگر

چندین شریک جنسی دارید

داشتن رابطه جنسی بدون اطلاع از این که چطور از خود در برابر انسانی که HIV مثبت دارد یا می تواند داشته باشد محافظت بکند، از جمله داشتن رابطه جنسی با کسی که از سابقه جنسی اش اطلاع ندارید.

استفاده داروهای تزریقی با سوزن، سرنگ یا تجهیزات دیگری که شخص دیگری برای اولین بار از آن استفاده کرده باشد

آیا تا به حال برای هر گونه بیماری منتقل شده از راه های جنسی از جمله تبخال و هپاتیت آزمایش داده اید؟

برای مواد مخدر یا پول، رابطه جنسی انجام داده اید

داشتن رابطه جنسی با کسی که سابقه ی هر یک از این موارد دارد

 

 

زنان باردار نیز باید آزمایش بدهند

 

همچنین دکتر شما در مطب خود هم می تواند یک آزمایش HIV انجام دهد. آزمایشگاه ها و درمانگاه هایی که آزمایشات HIV را انجام بدهند نتایج خود را مخفی نگه داری می کند؛ بعضی ممکن هست آزمایشات ناشناس انجام بدهند.